Menu

Skip to content

Jutter | HofgeestLogo

Het laatste nieuws uit IJmuiden, Velsen, Velserbroek, Santpoort, Driehuis en Spaarnwoude.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • IJmuiden e.o.
    • Santpoort e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Jutter | Hofgeest
    • Gemeente Velsen
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Gemeente
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Typisch IJmuiden: oude bomkraters in de duinen

Door Redactie | 29 maart 2025 | Geplaatst in IJmuiden e.o.

De Tweede Wereldoorlog heeft, naast herinneringen, verhalen en foto’s, ook tastbare sporen nagelaten in en rond IJmuiden, in de vorm van verdedigingswerken in de duinen en bossen, de grote bunkers in het havengebied, straatnamen, en graven van en monumenten ter herinnering aan verzetsmensen en oorlogsslachtoffers. In aanloop naar de viering van tachtig jaar bevrijding besteed ik in deze rubriek aandacht aan een aantal van deze sporen. In deze aflevering aandacht voor oude bomkraters in de duinen.

Door Erik Baalbergen

Wandelaars in het vrij toegankelijke duingebied tussen Zeewijk en het strand kennen ze wel: de soms bijna perfect ronde waterpoeltjes met een doorsnede van enkele meters. Je hoeft echt geen jungle expeditie met gids, tropenhelm, kapmes en lieslaarzen te ondernemen om ze zelf te zien. Ik kan wel aanraden om maatregelen tegen tekenbeten te nemen…

Lieflijke paddenpoeltjes

Langs paden als het Kamperfoeliepad tussen de Heerenduinweg en de Ampèrestraat, en het Dauwbraampad, de voormalige Duitse weg tussen de Ampèrestraat en de IJmuiderslag, zijn diverse poeltjes al vanaf de paden te zien. De ronde gaten in het landschap zijn niet ontstaan door meteorietinslagen. Ze zijn ook niet aangelegd door een landschapsarchitect ter verfraaiing van het duinlandschap of door een overijverige natuurbeheerder ter vergroting van de biodiversiteit. De meeste van deze lieflijk ogende poeltjes hebben een toch iets minder lieflijke, zeg maar gerust duistere, oorsprong.

Bommen

De poeltjes behoren tot de in het landschap rond IJmuiden zichtbare nalatenschap van de Tweede Wereldoorlog. Het zijn bomkraters, veroorzaakt door geallieerde bombardementen op de Festung IJmuiden tijdens de laatste oorlogsjaren. In ons havengebied en in de duinen rond IJmuiden bevonden zich honderden Duitse bunkers en andere bouwwerken ter verdediging van de Festung IJmuiden tegen geallieerde aanvallen. Zowel de twee Schnellbootbunkers bij de Haringhaven als de verdedigingswerken in het duingebied werden herhaaldelijk door de geallieerden met bommen bestookt.

Soms waren de bombardementen specifiek gericht op de Festung. Zo vonden op doelen in de Festung gerichte zware bombardementen plaats in onder meer maart, augustus en december 1944. Ook moesten Engelse bommenwerpers, die verder naar het oosten actief waren geweest, op de terugweg naar Engeland hun overtollige bommenlast lozen. Dat deden ze dikwijls boven het Nederlandse kustgebied om en passant nog even wat Duitse verdedigingswerken te bestoken.

Kraters

De Engelse bommenwerpers wierpen hun bommen in groten getale en vaak vanaf grote hoogte. Daarbij vielen veel bommen naast de eigenlijke doelen. Diverse afzwaaiers maakten ongewenste slachtoffers. Geallieerde bombardementen hebben in IJmuiden zeker ruim twintig burgerslachtoffers gemaakt. Andere bommen kwamen in het havengebied en in de duinen terecht, zonder daarbij bunkers of andere verdedigingswerken te raken. Op deze wijze zijn er in het landschap honderden kraters ontstaan.

Op oude luchtfoto’s van de RAF zijn de toen verse bomkraters duidelijk te herkennen. Soms lijken het wel foto’s van een maanlandschap met meteorietinslagen. De bomkraters in de bewoonde gebieden en het havengebied werden al vrij snel geëffend. Die in de duinen niet. Op recente luchtfoto’s, die je bijvoorbeeld via Google Maps kunt bekijken, kun je in het duingebied ten westen en ten zuidwesten van IJmuiden nog diverse cirkels in het landschap herkennen.

Vol leven

Veel bomkraters in de duinen zijn in de loop der jaren ondergestoven of begroeid geraakt. Andere zijn nagenoeg kaal gebleven en door het gestegen grondwater omgevormd tot ronde vijvertjes. Die laatste zijn de ronde paddenpoeltjes die we kunnen zien langs de eerder genoemde paden, maar ook bijvoorbeeld langs het wandelpad Koningsweg in het duingebied van Duin en Kruidberg. In de loop der jaren hebben allerlei planten, insecten en padden de poeltjes in bezit genomen, zodat de kraters helemaal zijn opgenomen in de flora en fauna om ons heen.

Bomkraters in de duinen zijn van explosieve poelen van verderf verworden tot rustieke en biodiverse paddenpoelen vol leven!

Fotobijschrift: Een van de bomkraters naast het Kamperfoeliepad. Foto: Erik Baalbergen, 2025.

Andere berichten

Typisch IJmuiden: klusje in de Vissershaven→

Typisch IJmuiden: de Velserduinweg (deel 3)→

Typisch IJmuiden: de Velserduinweg (deel 2): het tracé in de loop der jaren→

Typisch IJmuiden: de Velserduinweg→


Recent nieuws

  • Typisch IJmuiden: klusje in de Vissershaven
  • Bij de redactie aan tafel : Annet van der Vlugt
  • Knutselworkshop in Pieter Vermeulen Museum
  • Buurtbarbecue: smullen en genieten van een kleurrijk samenzijn!
  • De ‘vernieuwbouw’ is begonnen
  • Lange Nieuwstraat 12 t/m 178  krijgt duurzame metamorfose
  • Rondleiding door Oud Velsen
  • Feestelijke start van Zomerpret in Sporthal Oost
  • Blik op een buurtkastje
  • Om vast in de stemming te komen
  • Afzwemfestijn bij Watervrienden IJmuiden
  • Hooggespannen verwachtingen voor jubileumeditie Summer Park Sessions
  • Franciscus got Talent!
  • Hoe krijg je als bedrijf voet aan de grond in Duitsland?
  • ‘Wie jarig is trakteert’
  • Tip van de bakker!
  • Gideon Nijemanting lijsttrekker CDA Velsen voor gemeenteraadsverkiezingen 2026
  • Wethouder Sebastian Dinjens stopt in Velsen
  • Velsen krijgt tweede pont: ‘Belangrijke stap voor bereikbaarheid regio’
  • Velsen vanuit de fotografie-leerlingen van het Tender College
Job in de Regio

Edities

  • IJmuiden e.o.
  • Regio
  • Santpoort e.o.
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

In de Regio

Live webcam in IJmuiden aan ZeeLive webcam IJmuiden aan Zee

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Jutter | Hofgeest

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Jutter | Hofgeest
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
0255-533900
info@jutter.nl of info@hofgeest.nl

 

IJmuiden, en Velsen-Noord
Velserbroek, Velsen-Zuid, Santpoort-Noord, Santpoort-Zuid, Driehuis en Spaarnwoude.

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© Kennemerland Pers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
{title} {title} {title}