Menu

Skip to content

Jutter | HofgeestLogo

Het laatste nieuws uit IJmuiden, Velsen, Velserbroek, Santpoort, Driehuis en Spaarnwoude.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • IJmuiden e.o.
    • Santpoort e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Jutter | Hofgeest
    • Gemeente Velsen
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Gemeente
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Meester Serné haalt herinneringen op

Door Redactie | 5 juni 2023 | Geplaatst in IJmuiden e.o.

Meester Serné  was 41 jaar leerkracht in IJmuiden op de Marnixschool. De naam van deze school veranderde later in Het Kompas. Hij deelt zijn belevenissen en herinneringen regelmatig met ons in een column. Deze keer: Judo, Sushi en Haiku.

De aardrijkskunde/geschiedenislessen in de zesde klas van de Marnixschool stonden eind jaren tachtig in het teken van Japan. Het was verplicht om een Aziatisch land centraal te stellen. Ik koos Japan vanwege diens rol in de Tweede Wereldoorlog. Japan was een land waar nog weinig over bekend was.

Samen met de kinderen snuffelden we in boeken uit de bibliotheek naar informatie. Op zekere dag vertelden een paar van hen dat ze op judo zaten bij sportschool Kops en dat hun leraar op school wilde komen om daarover te vertellen en een demonstratieles te geven. Ik voelde hier direct voor. Na enig overleg werd besloten dat die judolessen in de gymzaal van de Marnix gegeven zouden worden.

De man kwam op school en gaf informatie over het ontstaan van judo en andere Japanse sporten en hoe die te gebruiken in het dagelijks leven. Vooraf vroeg ik de kinderen hun gymkleren mee te nemen. Na het verhaal van de judoleraar in de klas, togen we naar de gymzaal waar alle kinderen zelf deelnamen aan allerhande oefeningen, zoals verantwoord vallen, heupworpen, verstillen enzovoorts.

Zijn toenmalige vriendin (later vrouw) had zich gespecialiseerd in het maken van sushi. In die tijd was dat nog onbekend. Zij stelde voor om met de kinderen sushi hapjes te gaan maken, wat ik onmiddellijk goed vond. Ik wist toen zelf ook niet wat sushi was. Op een middag richtten we klas in als keuken. De kinderen namen allerlei keuken-en-bakspullen mee, zoals deegrollers, spatels en noem maar op. Zij gaf uitleg over de door haar meegebrachte ingrediënten, zoals zeewier. We gingen allen aan de slag. Tenslotte aten we de sushi op.

Ook de taallessen stonden in het teken van Japan, speciaal de dichtvorm: Haiku.

Deze Japanse dichtvorm bestaat uit drie regels. Eerste regel vijf lettergrepen, tweede regel uit zeven en de derde regel weer uit vijf lettergrepen. Kortom, een taalles over lettergrepen.

De moeder van één van de kinderen beoefende deze dichtkunst en ook zij is naar school gekomen met voorbeelden, waarna we zelf aan de slag gingen om een Haiku te maken. Tijdens tekenlessen maakte ieder er een illustratie bij. Ook dat moest weer volgens Japanse tradities. Al deze Haiku’s met illustraties hebben we gekopieerd en alle kinderen kregen zo’n Japanse dichtbundel. Ook een overlevende uit een Jappenkamp kwam vertellen in de klas. Voor mij was dit een heel bijzonder thema (heette toen nog project). Helaas ben ik de dichtbundel kwijtgeraakt.

Foto: Pixabay

Andere berichten

Meester Serné haalt herinneringen op→

Meester Serné haalt herinneringen op→

Meester Serné haalt herinneringen op→

Meester Serné haalt herinneringen op→


Recent nieuws

  • Herdenking op Duinhof druk bezocht
  • Nationale Molendag zaterdag 10 mei
  • Loop mee met de Vissenloop IJmuiden! Samen in beweging tegen kanker
  • Wethouder Sander Smeets legt bloemen op oorlogsgraven De Biezen 
  • Tekenen van een defecte lambdasonde: wanneer is vervanging nodig?
  • louislouis verwent Velsen al een jaar
  • Slagerij van Olphen: ‘Het moment om te veranderen was nu’
  • Opening van het vaarseizoen
  • Groen het nieuwe blauw?
  • Vieren van vrijheid in Velsen    
  • Kerkdienst te velde zeer gewaardeerd  
  • Jan Bonekamp voor de 19e keer herdacht op Westerbegraafplaats 
  • Nathanael Korf voorgedragen als nieuwe wethouder in Velsen
  • Dales houdt een pleidooi voor meer menselijkheid en rechtvaardigheid
  • Spreuken die Spreken
  • Thuis in Santpoort: een charmante rondboog
  • Voedselbank Velsen: ‘Pareltjes’
  • Knuffelspreekuur bij Vereniging Santpoorts Belang
  • 80 jaar vrijheid, blijven herdenken is noodzaak
  • Op het voortgezet onderwijs en 18 jaar geworden? Vraag de tegemoetkoming aan!
Job in de Regio

Edities

  • IJmuiden e.o.
  • Regio
  • Santpoort e.o.
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

In de Regio

Live webcam in IJmuiden aan ZeeLive webcam IJmuiden aan Zee

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Jutter | Hofgeest

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Jutter | Hofgeest
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
0255-533900
info@jutter.nl of info@hofgeest.nl

 

IJmuiden, en Velsen-Noord
Velserbroek, Velsen-Zuid, Santpoort-Noord, Santpoort-Zuid, Driehuis en Spaarnwoude.

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© Kennemerland Pers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
{title} {title} {title}