Menu

Skip to content

Jutter | HofgeestLogo

Het laatste nieuws uit IJmuiden, Velsen, Velserbroek, Santpoort, Driehuis en Spaarnwoude.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • IJmuiden e.o.
    • Santpoort e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Jutter | Hofgeest
    • Gemeente Velsen
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Gemeente
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Typisch IJmuiden: het tegeltableau van Henk Schoorl

Door Redactie | 20 februari 2022 | Geplaatst in IJmuiden e.o.

Wekelijks staan we in deze rubriek stil bij een IJmuidens onderwerp aan de hand van een foto en naar aanleiding van de actualiteit, een bijzondere gebeurtenis, een evenement of gewoon een van de mooie taferelen die IJmuiden biedt. In deze aflevering aandacht voor het tegeltableau van Henk Schoorl.

Door Erik Baalbergen

Aan de Kompasstraatzijde van het IJmuider Zee en Havenmuseum aan de Havenkade hangt een kleurig tegeltableau. Het kunstwerk toont een vrolijk ogend vissersmannetje met een zuidwester. In zijn linkerhand houdt hij een eveneens vrolijk ogende vis bij de staart omhoog. Over zijn rechterschouder hangt een visnet. Rond zijn hoofd vliegt een kokmeeuw. In het water aan zijn voeten spartelt een vis en scharrelen een kreeft en een krab. Een typisch IJmuider tafereel met een minstens net zo typisch IJmuider achtergrond!

IJmuidens ontwerp

Een informatiebordje rechtsonder het tableau onthult: ‘Dit geveltableau is ontworpen door Ben van der Kolk. Het heeft jarenlang de gevel gesierd van het gebouw van Henk Schoorl aan de Halkade in IJmuiden’. De visliefhebber herkent in het mannetje met vis en net ongetwijfeld het logo van de vishandel van Henk Schoorl, dat jarenlang aan de Halkade gevestigd is geweest. De bekende en artistieke IJmuidenaar Ben van der Kolk (1932-2012) heeft het tableau begin jaren negentig voor de firma Henk Schoorl ontworpen.

In de linkeronderhoek van het tableau lezen we het bijna cryptische: ‘St. Joris Beesel Herm Driessen 1994’. Op basis van het ontwerp van Van der Kolk vervaardigt beeldend kunstenaar Herm (Herman) Driessen het tegeltableau in 1994. Herm Driessen is in dienst van het Atelier St. Joris, onderdeel van de Keramische Industrie St. Joris in het Limburgse Beesel.

Het tegeltableau in de noordelijke gevel van het IJmuider Zee en Havenmuseum. Foto: Erik Baalbergen

Zeeviscentre

Het tegeltableau krijgt een prominente plek in de buitengevel van het nieuwe, in augustus 1994 geopende Zeeviscentre van Henk Schoorl halverwege de Halkade. In dit opvallende gebouw zitten de Netto Vismarkt en het Petit Restaurant van Henk Schoorl, een vergader- en partycentrum en het visrestaurant Imko’s.

IJmuidenaren weten jarenlang de weg naar Henk Schoorl te vinden voor een lekker visje. Het veelgeprezen Imko’s Restaurant van chef-kok Imko Binnerts heeft in de jaren 1999-2003 zelfs een Michelinster. Ongetwijfeld vanwege de verpaupering in het omliggende havengebied loopt de klandizie van Imko’s terug. Imko wil het sterrenrestaurant verkopen maar weet geen koper te vinden en moet in 2004 de deuren sluiten. Henk Schoorl wil het ook rustiger aan gaan doen na een leven van hard werken in de vis. Hij verkoopt de zaak aan een investeringsmaatschappij. Deze maatschappij heeft blijkbaar weinig met vis want de zaak wordt al snel gesloten.

Bewaard

Vanaf dat moment slaat de verkrotting toe en valt het gebouw ten prooi aan vandalisme en zwervers. In 2011 wordt het gebouw gesloopt. Het sloopbedrijf weet het tegeltableau ongedeerd uit de gevel te redden. In de keuken van het gesloopte pand bevindt zich ook nog een geglazuurde afbeelding van het bedrijfsembleem. Volgens een krantartikel heeft de sloper deze ook grotendeels weten te redden. Ik heb nog niet kunnen vinden of dit kunstwerk bewaard is gebleven. Van het zeeviscentre zelf rest niets meer dan een braakliggend stukje grond, naast het op enkele panden na leegstaande Les Halles.

Het tegeltableau wordt aan het IJmuider Zee en Havenmuseum aangeboden en krijgt een prominente plek in de buitengevel van de voormalige gemeentelijke visserijschool. Op maandag 29 oktober 2012 onthult Ben van der Kolk het opnieuw geplaatste kunstwerk, in aanwezigheid van onder anderen de heer en mevrouw Schoorl. Zo is een tastbare herinnering aan een mooi IJmuider visbedrijf, met elke dag heel veel soorten verse vis, voor heel IJmuiden zichtbaar bewaard gebleven!

Andere berichten

Typisch IJmuiden: de bevrijding van IJmuiden→

Typisch IJmuiden→

Typisch IJmuiden: straten vernoemd naar gesneuvelde Velsense verzetslieden→

Typisch IJmuiden: explosieve erfstukken van de Tweede Wereldoorlog in en rond IJmuiden→


Recent nieuws

  • Rectificatie: Niet Guus maar Erik Hartendorf speelde 4 mei de taptoe op Duinhof 
  • Explosie Spitsaak Velserbroek
  • Burendag in De Spiltuin
  • Muzikale Held uit de IJmond (deel 2)
  • Spreuken die Spreken
  • Workshop Ontdek je Stem!
  • We zitten opgesloten!
  • DCIJ-nieuws:  wisselende resultaten gezusters Schouten bij NK veteranen
  • Knutselworkshop in Pieter Vermeulen Museum
  • Van mavo naar havo op het Vellesan College: alles voor een goede start in 4 havo
  • Operakoor Bel Canto laat zich van een andere kant horen
  • Typisch IJmuiden: de bevrijding van IJmuiden
  • Laat je niet foppen door nepnieuws
  • Extinction Rebellion blokkeert onaangekondigd de sluizen
  • Meester Serné haalt herinneringen op
  • Benefietconcert in de Naaldkerk
  • Welzijn Velsen zet 65-plussers in beweging tijdens Nationale Beweegweek
  • Broekenactie bij Patrick van Keulen: de tweede voor de halve prijs!
  • Het vertrekpunt van Bram Diepstraten: gevoel voor de mensen om hem heen
  • Veiligheidsrisicogebied rondom wedstrijd tegen FC Emmen
Job in de Regio

Edities

  • IJmuiden e.o.
  • Regio
  • Santpoort e.o.
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

In de Regio

Live webcam in IJmuiden aan ZeeLive webcam IJmuiden aan Zee

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Jutter | Hofgeest

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Jutter | Hofgeest
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
0255-533900
info@jutter.nl of info@hofgeest.nl

 

IJmuiden, en Velsen-Noord
Velserbroek, Velsen-Zuid, Santpoort-Noord, Santpoort-Zuid, Driehuis en Spaarnwoude.

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© Kennemerland Pers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
{title} {title} {title}