Menu

Skip to content

Jutter | HofgeestLogo

Het laatste nieuws uit IJmuiden, Velsen, Velserbroek, Santpoort, Driehuis en Spaarnwoude.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • IJmuiden e.o.
    • Santpoort e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Jutter | Hofgeest
    • Gemeente Velsen
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Gemeente
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Typisch IJmuiden

Door Redactie | 7 maart 2026 | Geplaatst in IJmuiden e.o., Santpoort e.o.

We staan even stil bij een typisch IJmuidens onderwerp aan de hand van een foto en naar aanleiding van de actualiteit, een stukje geschiedenis, een bijzondere gebeurtenis, een evenement of gewoon een van de mooie taferelen die IJmuiden biedt. In deze aflevering aandacht voor de ‘Shermantank’ bij de tankgracht.

Door Erik Baalbergen

Regelmatig maken we heerlijke wandelingen door de prachtige achtertuinen van IJmuiden, de Heerenduinen, het Midden-Herenduin en Duin en Kruidberg. Zo’n anderhalve week geleden, toen we de tankgracht in het Midden-Herenduin overstaken via het onlangs verhoogde wandel- en fietspad, zagen we in de bosrand links van het pad iets nieuws staan. Een nieuw kunstwerk in het kader van Rauw aan Zee? Een vergeten tank uit de Tweede Wereldoorlog? Het was me nog niet eerder opgevallen. Ik had geen idee hoe lang dit gevaarte er al stond, maar ik vermoedde nog niet zo lang, gezien de vers gespitte grond eromheen.

Langs het pad vond ik geen informatiebordje of- paneel, dus maar even links en rechts gekeken of er geen boswachter in de buurt was, sommige zijn heel streng, om vervolgens stiekem een stukje van het pad af te lopen en bij de tank gekeken of er informatie te vinden is. Niks dus. Wel even wat plaatjes geschoten. Thuisgekomen maar even gegoogeld.

Het betreft een door een door Natuurmonumenten geplaatst kunstwerk. Het cortenstalen kunstwerk toont de contouren van een Shermantank op ware grootte, zes meter lang en tweeënhalve meter hoog. Het kunstwerk is ontworpen door Oscar Langevoord van het bureau Natuurlijk in Vormgeving. Langevoord is de vaste ontwerper voor Natuurmonumenten en is gespecialiseerd in het maken van ‘informatiedragers” in de natuur. Dergelijke dragers geven bezoekers en wandelaars bij ingangen van natuurgebieden, wandelknooppunten en bijzondere locaties informatie over het gebied, de natuur en de historie.

Met de contouren van de Shermantank wil Natuurmonumenten de functie van tankgracht tijdens de Tweede Wereldoorlog uitbeelden. Inmiddels heeft Natuurmonumenten ook op andere plekken in het Midden-Herenduin elementen van de oorlog uitgebeeld, onder meer door middel van de afbeelding van een soldatenhoofd aan de zijkant van een zitbankje en een schuilputje.

In IJmuidens achtertuin zijn veel sporen van de Tweede Wereldoorlog aanwezig. Sommige zijn duidelijk zichtbaar, zoals de tankgracht en bunkers. Andere zijn minder of niet zichtbaar voor de brave wandelaars. Op de website van Natuurmonumenten lees ik dat wandelaars met de gratis podwalk app ‘natuurgeheimen’ zich tijdens een wandeling in het Midden-Herenduin kunnen laten informeren over dit gebied tijdens de Tweede Wereldoorlog. Een geschiedenis, niet van vechten, maar over het leven van vijandelijke soldaten in dit gebied.

Fotobijschrift: De contouren van de Shermantank in de bosrand ten westen van de tankgracht in Midden-Herenduin. Foto: Erik Baalbergen, 2026

Andere berichten

Typisch IJmuiden→

Typisch IJmuiden→

Typisch IJmuiden→

Typisch IJmuiden→


Recent nieuws

  • MESA & Friends: Lex Kok komt koken!
  • Typisch IJmuiden
  • Duurzame geleidelijnen
  • Een reis door de tijd: 1876 – 2026
  • Samenwerking leidt tot helder werkproces aanpak woonoverlast in Velsen
  • Voetbal voor iedereen
  • Workshop linedance in de Brulboei
  • Nieuwe editie IJmuider Symfonie komt naar Haventheater
  • Zorgen om verkeersveiligheid Hannie Schaftstraat
  • (geen titel)
  • Fulltime avonturier Tamar Valkenier
  • GroenLinks kiest voor betaalbaar wonen en focus op jongeren
  • Onderzoek na melding van schietpartij in Velsen-Noord
  • Investeren in de jeugd: ‘Leerachterstanden tegengaan begint al bij peuters’
  • Peddelen is volop genieten op het water
  • Velsens Vergroeningsoffensief
  • Verken de diepte met verrassende duikavonturen
  • Kookplaatkeuze die past bij jouw manier van koken
  • Open Podium in De 3Klank
  • Dino schilderen
Job in de Regio

Edities

  • IJmuiden e.o.
  • Regio
  • Santpoort e.o.
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

In de Regio

Live webcam in IJmuiden aan ZeeLive webcam IJmuiden aan Zee

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Jutter | Hofgeest

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Jutter | Hofgeest
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
0255-533900
info@jutter.nl of info@hofgeest.nl

 

IJmuiden, en Velsen-Noord
Velserbroek, Velsen-Zuid, Santpoort-Noord, Santpoort-Zuid, Driehuis en Spaarnwoude.

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© Kennemerland Pers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
  • Beheer opties
  • Beheer diensten
  • Beheer {vendor_count} leveranciers
  • Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
  • {title}
  • {title}
  • {title}