Menu

Skip to content

Jutter | HofgeestLogo

Het laatste nieuws uit IJmuiden, Velsen, Velserbroek, Santpoort, Driehuis en Spaarnwoude.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • IJmuiden e.o.
    • Santpoort e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Jutter | Hofgeest
    • Gemeente Velsen
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Gemeente
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Typisch IJmuiden

Door Redactie | 13 september 2026 | Geplaatst in IJmuiden e.o., Santpoort e.o.

We staan stil bij een typisch IJmuidens onderwerp met een foto en naar aanleiding van de actualiteit, een stukje geschiedenis, een bijzondere gebeurtenis, een evenement of gewoon een van de mooie taferelen die IJmuiden biedt. In deze aflevering aandacht voor het Rokerspad deel 1.

Door Erik Baalbergen

Het Rokerspad roept bij veel IJmuidenaren herinneringen op. Is het niet aan visrokerijen in het duin, dan is het wel aan de handige doorsteek tussen de Keetberglaan en de Ampèrestraat, aan de sluipweg, aan het zogenaamde ‘Fakirpad’ of aan de huttenbouw. Tegenwoordig is er weinig tastbaars meer dat ons herinnert aan het Rokerspad, afgezien van een schamel stukje van de eerdergenoemde handige doorsteek.

In oudere versies van het officiële straatnamenregister van Velsen wordt Rokerspad als niet-officiële straatnaam genoemd: ‘Rokerspad of Visrokerspad – ook genaamd Maliebaan – loopt van Ampèrestraat naar Keetberglaan’. In oude krantenartikelen wordt de naam dikwijls genoemd, helaas vaak vanwege onbedoelde branden bij de rokerijen.

Maliebaan

Toch is het Rokerspad onlosmakelijk verbonden met de IJmuidense geschiedenis, bedrijvigheid en ondernemerschap. Als de visserij in IJmuiden tot bloei komt, ontstaat een nederzetting van visdrogerijen en visrokerijen in een duinvallei ten zuiden van de begraafplaats aan de Havenkade, aan de voet van de begin jaren dertig afgegraven Moerberg en achter de in 1916 geopende visserijschool aan de Havenkade. Destijds lekker ver van de bewoonde wereld, vanwege de rook en visluchtjes.

De duinvallei met houten schuren en visdroogrekken wordt spottend ‘Maliebaan’ genoemd. Die naam doet vooral in die jaren meer denken aan een statige laan met fraaie en geurige bloemperken, keurige gazons en grote villa’s dan aan een zandvlakte met her en der voornamelijk uit hout opgetrokken schuren, droogrekken, rookpluimen uit daken en schoorstenen en de bij visrokerijen en -drogerijen onvermijdelijke visgeur.

Verhuizen

Vanwege uitbreidingsplannen voor Nieuw-IJmuiden – ook wel ‘IJmuiden over de brug’ genoemd – moeten de visrokers en -drogers tegen het einde van de jaren twintig van de vorige eeuw uit de duinvallei vertrekken. De gemeente biedt geen vervangende plek aan. Het Staatsvissershavenbedrijf heeft wel een stuk grond nabij de Vissershaven beschikbaar, maar deze ligt te laag en is te vochtig en daardoor ongeschikt voor het drogen van vis.

Jonkheer Boreel van Hogelanden, eigenaar van het duingebied waar later IJmuiden zich verder zal ontwikkelen, stelt een stuk duingebied van twee hectare ten zuiden van de Haringhaven beschikbaar. De meeste visrokers en visdrogers verhuizen naar de nieuwe stek. Deze nieuwe nederzetting van rokerijen en drogerijen ligt rond de huidige Cornwallstraat, langs een pad dat nagenoeg recht vanaf ongeveer de latere Keetberglaan richting de grote vuurtoren loopt. Dit rokersbuurtje krijgt in de volksmond weer gewoon de naam Maliebaan.

Rookerspad

Pas vlak na de oorlog komen we voor het eerst in een krantenartikel de naam Rookerspad tegen, ‘loopende van den Strandweg naar de rookerijen in de duinen’. Dat wordt met de grote wijziging van de Nederlandse spelling in 1947 al snel Rokerspad. Op officiële kaarten staat wel het pad maar niet de naam aangegeven. Dus ook deze naam zal in de volksmond zijn ontstaan, ongetwijfeld met iets minder cynisme dan de naam Maliebaan…

Maar ook de nederzetting rond het Rokerspad is geen blijvertje met de voortdurende uitbreidingen van IJmuiden. In het betreffende duinterrein ‘achter de Haringhaven’ is een industriegebiedje geprojecteerd. Al in april 1952 worden bij het bouwrijp maken van de grond zo’n twintig bunkers van het zogenaamde Hitlerhofje in de buurt van het Rokerspad opgeblazen. Eind april vindt hier een dodelijk ongeval plaats. Een sergeant van de genietroepen uit Ermelo, die betrokken zijn bij het opruimen van de bunkers, raakt bij een explosie door rondvliegende puin dodelijk gewond. Bij dezelfde explosie raakt een soldaat gewond aan een been.

Volgende week in de Jutter | Hofgeest deel 2. Want wat is er gebeurd met dit Rokerspad na de voortdurende uitbreidingen van IJmuiden? Bestaat het eigenlijk nog wel?

Fotobijschrift jutter260910_NHA_1098_13592_Rokerspad1969r.jpg: Gezicht op de visrokerij van Jacob Broek gelegen aan het voormalige Rokerspad, gezien in zuidoostelijke richting, met op de voorgrond de Cornwallstraat, 1969. Foto: Noord-Hollands Archief / Beeldcollectie van de gemeente Velsen, invnr. 13592.

Andere berichten

Typisch IJmuiden→

Typisch IJmuiden→

Typisch IJmuiden→

Typisch IJmuiden→


Recent nieuws

  • Typisch IJmuiden
  • Gun uw boeken een tweede leven
  • Kunstenaars Collectief Velsen 35 jaar exposeert in Raadhuis voor de Kunst
  • Op zoek naar nieuwe vrienden en nieuwe ervaringen?
  • High Five van start om kids per voet of fiets naar school te krijgen
  • Kinderen van De Parnassia kijken uit naar 30-jarig jubileum
  • Proef Spaarnwoude Park op zondag 18 oktober 2026
  • Groen Staal: haast maken met vergroening van Tata Steel
  • Opening nieuwe locatie ZilverFitness
  • Juf Anita 40 jaar in het onderwijs
  • Vrijwilliger in Velsen
  • Informatiebijeenkomst hormonale therapie bij borstkanker
  • 125-jaar turn- en trampoline geschiedenis
  • Textielcafé biedt nu ook leuke textielworkshops
  • Tentoonstellingen over 150 jaar IJmuiden verlengd
  • Woningbedrijf Velsen kijkt vooruit tijdens Festival VOOR Omgevingskwaliteit
  • Werken bij De ZorgSpecialist?
  • Open Monumentendag op Westerveld
  • Filmprogramma Haventheater
  • Beleef de verborgen geschiedenis tijdens de Bunker-Doe-Dag
Job in de Regio

Edities

  • IJmuiden e.o.
  • Regio
  • Santpoort e.o.
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

In de Regio

Live webcam in IJmuiden aan ZeeLive webcam IJmuiden aan Zee

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Jutter | Hofgeest

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Jutter | Hofgeest
Margadantstraat 34
1976 DN IJmuiden
0255-533900
info@jutter.nl of info@hofgeest.nl

 

IJmuiden, en Velsen-Noord
Velserbroek, Velsen-Zuid, Santpoort-Noord, Santpoort-Zuid, Driehuis en Spaarnwoude.

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© Kennemerland Pers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
  • Beheer opties
  • Beheer diensten
  • Beheer {vendor_count} leveranciers
  • Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
  • {title}
  • {title}
  • {title}