IJmuiden – Wie woensdagavond naar het IJmuidense strand was gekomen, deed dat niet omdat het zo verzengend heet was. De zon zou namelijk voor een flink deel verdwijnen. En een hap uit de zon zie je niet iedere dag. En dus stond het strand vol met mensen die omhoogkeken, telefoons in de aanslag en – voor wie geluk had – een eclipsbril op de neus. Het bleek een heel uitje te worden.
Door Ingeborg Baumann
Die brilletjes waren gewild. In het hele land waren de speciale kijkbrillen op veel plekken al uitverkocht. De eclipskoorts was zelfs zo groot dat er exemplaren voor bizarre bedragen op Marktplaats werden aangeboden.
Hoogtepunt
Rond 19.15 uur begon de maan voor de zon langs te schuiven. Langzaam werd de hap groter. Het bijzondere hoogtepunt volgde rond 20.11 uur: op dat moment was in Nederland ongeveer 88 procent van de zon bedekt. Helemaal donker werd het niet, maar het licht veranderde merkbaar. Zeker aan de kust, waar de zon laag boven de westnoordwestelijke horizon stond, leverde dat een bijzonder schouwspel op.
Samen kijken
Ook op het strand van IJmuiden werd het een kwestie van samen kijken. Mensen wezen elkaar op het verschijnsel, maakten foto’s en wisselden hun eclipsbrillen uit. Want één ding was duidelijk: zomaar even zonder bescherming naar de zon kijken was geen optie. Wie dat toch doet, kan zijn ogen ernstig beschadigen.
Spectaculair
Een zonsverduistering ontstaat doordat de maan precies tussen de aarde en de zon komt te staan. Vanaf de aarde lijkt het dan alsof de maan een hap uit de zon neemt. In delen van IJsland en Spanje was de verduistering volledig en verdween de zon helemaal achter de maan. Nederland moest het doen met een gedeeltelijke eclips, maar met bijna negentig procent bedekking was dat al spectaculair genoeg.
En wanneer kunnen we weer?
Op 2 augustus 2027 is opnieuw een gedeeltelijke zonsverduistering in Nederland te zien, maar die is een stuk minder indrukwekkend: ongeveer 39 procent van de zon wordt dan bedekt. Voor een eclips van vergelijkbare omvang als die van afgelopen woensdag moeten we geduld hebben tot 2081. Een volledige zonsverduistering die vanuit Nederland zichtbaar is? Daarvoor moeten we wachten tot 7 oktober 2135.
Kortom: wie woensdag op het IJmuidense strand stond, heeft iets gezien waar toekomstige generaties waarschijnlijk jaloers op zijn. Brilletje bewaren dus. Al was het maar voor het verhaal.



Foto’s: Erik Baalbergen. In de Typisch IJmuiden van deze week staat zijn persoonlijke verhaal.

