Regio– Afgelopen editie publiceerden we een artikel over wespen met een nogal alarmerende titel. Er zou ons op z’n minst een gruwelijke wespenplaag staan te wachten deze zomer. Helemaal niet waar, attendeerde de Wespenstichting ons. En hoewel we niemand kennen die graag omzwermd wordt door wespen zijn het wel nuttige diertjes en spelen ze een essentiële rol in het ecosysteem. Ze fungeren als natuurlijke ongediertebestrijders door enorme hoeveelheden vliegen, muggen, bladluizen en rupsen te vangen. Daarnaast bestuiven ze bloemen en planten, ruimen ze kadavers op en zijn ze een belangrijke voedselbron voor vogels.
Wespenstichting
Ten eerste zijn er nog helemaal niet veel wespen gesignaleerd. En wat überhaupt niet klopt is dat een zachte winter gunstig zou zijn voor het wespenbestand. Wespenkoninginnnen hebben juist baat bij een koude winter, omdat ze dan beter in winterslaap komen. Verder kunnen wespennesten zich niet ‘sneller ontwikkelen dan gebruikelijk’. Een wespennest ontwikkelt zich ieder jaar weer op een vrij gebruikelijke wijze, waarbij de koningin start met een nestje, de eerste werksters na vijf tot zes weken verschijnen, en zo het volk uitgroeit op basis van capaciteit. Die capaciteit neemt niet ineens meer of sneller toe dan anders. Nathan Veenstra van de Wespenstichting vertelt verder: ,,De warmte in maart zegt en doet nog helemaal niks, er is nog een koudere en minder zonnige periode geweest waarin wij ook geen hulpaanvragen kregen, dus er is geen sprake van een ‘vroeg lentesignaal’. Wat wel klopt is dat eerst bijen, hommels en Franse veldwespen verschijnen. Dat koninginnen nu (ongeveer) aan hun nesten beginnen is dan weer niet echt uitzonderlijk. April is voor veel wespensoorten wel een gebruikelijke maand.’’
Het blijkt dat het artikel van een wespenbestrijdingsbedrijf komt en dus commercieel is. De redactie is er dus met open ogen ingestonken, waarvoor onze excuses. https://wespenstichting.nl/het-nut-van-wespen/.
Foto: Pixabay

