Menu

Skip to content

Jutter | HofgeestLogo

Het laatste nieuws uit IJmuiden, Velsen, Velserbroek, Santpoort, Driehuis en Spaarnwoude.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • IJmuiden e.o.
    • Santpoort e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Jutter | Hofgeest
    • Gemeente Velsen
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Gemeente
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Vieren Vrijheid Vijf Mei Velsen

Door Redactie | 6 mei 2026 | Geplaatst in IJmuiden e.o., Regio, Santpoort e.o.

Velsen – Vijf mei vond Operation Liberation Run 2026 plaats, een bevrijdingsrit met zo’n 25 historische en militaire voertuigen plus hun vaak ook historisch geklede bestuurders en bijrijders. Er was heel veel belangstelling, zowel langs de route als op de plekken waar stil werd gestaan. Er werd gedanst, er werd gezongen, er werd gevlagd en er werden vele foto’s gemaakt. Het was feest. De vrijheid werd gevierd. Uw verslaggever mocht als burgervrouw van toen meerijden met de Canadees.

Door: Arita Immerzeel

Met de klanken en het kippenvel van Earth Song van het koor KOEL! nog aanwezig in mijn bewustzijn word ik vroeg wakker. Op Spotify zet ik een veertiger jaren playlist aan om in de stemming te komen. Al snel neuriën we mee met de zoete liedjes. Manlief scheert zijn baard af en ik hoor hem mompelen ‘niet zo leuk’.  Hij heeft het meeste tijd nodig vandaag, want de vooroorlogse manchetknoopjes van zijn vader en van het vestje van zijn pakkie één zijn erg klein. Ik sta voor de keuze, doe ik dunne of dikke kousen aan, mijn lange of mijn korte jas? Een baret of een hoedje? Vol voorpret lopen we in vol ornaat naar de bushalte. Er stoppen drie militaire voertuigen voor ons als we op de zebra lopen, organisator van de Operation Liberation Run 2026 Hans van Raavenzwaaij (88) voorop. We krijgen een lift en klimmen en klauteren naar onze zitplaatsen. Het gevoel van vrijheid vieren is er meteen, er wordt gezwaaid, gelachen en het zonnetje schijnt.

Op het Vestingplein in Velserbroek staat al publiek in alle leeftijden mét fototoestellen te wachten. Het weerzien met de andere deelnemers, die het plein oprijden, is ook zo gezellig. Er worden nieuwtjes uitgewisseld, spullen en kleding wordt bewonderd. Later op de toilet krijg ik daar nog veel meer over mee. Tegen de jeuk van de wollen militaire kleding worden er veel lange onderbroeken gedragen. Tegen het schuren van een harde tailleband lange hemden. Tegen afzakken spijkerbroeken. Tegen de kou thermo ondergoed. Ikzelf heb een wollen hemd van mijn moeder aan tegen de kou. Tijdens en tussen de bedrijven door wordt er veel gelachen. We rijden mee in de Canadese Dodge van Jaap jr. uit Egmond. Jaap sr. zit naast zijn zoon en helpt trouw als ik zo galant mogelijk in en uit de laadbak stap. Af en toe verlies ik mijn hoedje daarbij en ik ben blij met de helpende Canadese hand en zijn trapje. In Huis ter Hagen rijdt Luuk met zijn vooroorlogse fiets de hal in, naar de mensen die achter de ramen meegenieten. Hij hoeft geen lekke band te vrezen, want vóór is van hout en achter van massief rubber. Een bewoner vertelt dat zij suikerbieten at en tulpenbollen in de oorlog. Een man vertelt dat er ondergedoken werd in de hooischuur achter Café Middelloo in Driehuis, toen nog Santpoort. Vele handjes en gesprekjes volgen, er worden veel foto’s gemaakt. Bij Breezicht vertelt Ans (80+), dat haar moeder op hongertochten ging. Op de fiets naar Zwolle, na een week terugkwam en bij de pont al het verzamelde voedsel moest inleveren en met niets thuiskwam. Ze geniet van de inhoud van mijn handtasje van mijn schoonmoeder. De centen in het oude portemonneetje, de lucht van eau de cologne, de ‘peperemuntjes’ met de W erop in het oude blikje. ,,Willemientjes!” Maarten bij Velserduin vraagt of ik die kleding altijd draag? Een man vertelt, dat zijn oma onlangs is overleden. Zij is 106 jaar geworden. Bij Waasdorp worden we getrakteerd op kibbeling. De tocht eindigt bij het Bunkermuseum. De Dodge redt de klim het duin op makkelijk. Ook daar weer veel publiek. We eten vrijheidssoep in de frisse zeewind en het voorjaarszonnetje. Voor wie wil is er een oranjebittertje. Jaap en Jaap brengen ons thuis na genoten te hebben van een Driehuizer ijsje. Wat een mooie belevenis weer, deze feestelijke dag.

Foto: Onze correspondent Arita en haar man vierden het Bevrijdingsfeest pas écht in stijl. Foto: Erik Baalbergen

Andere berichten

Overal Bevrijdingsfeest maar in Santpoort-Noord het meest→

5 mei Bevrijdingsrit door Velsen→

Welzijn Velsen viert de vrijheid samen op 5 mei→

Bij de redactie aan tafel: Martine Wouters→


Recent nieuws

  • Vieren Vrijheid Vijf Mei Velsen
  • Vogelwandeling laat natuur van Westerveld zien
  • Overal Bevrijdingsfeest maar in Santpoort-Noord het meest
  • Persoonlijke verhalen uit WO 2 centraal in bieb
  • Wethouder Korf legt bloemen op graf Jan Bonekamp
  • Bloemenhulde op graven oorlogsslachtoffers De Biezen
  • Wandeling op Westerveld met verhalen uit de oorlogstijd
  • Scooterrijder onderuit in Velsen-Zuid
  • Herdenking 4 mei veelzijdig vormgegeven in Velsen
  • Fiets door de Tijd: beleef 150 jaar IJmuiden
  • Quiltgroep exposeert in ’t Mosterdzaadje
  • Dag van de Duinen 2026
  • Dudok in Driehuis en in de gemeente Velsen
  • Succesvol jaar Smashing Velsen
  • Leer 3D-printen in de bibliotheek
  • V.Z.O.S. schittert op Bondskampioenschap 25M1Pijl Teams
  • Stormvogels pakt op de valreep de volle winst bij Amstelveen Heemraad
  • Werken aan een fittere versie van jezelf bij Beauty & Afslankstudio Velserbroek
  • Stolperstein voor Sophia Braasem
  • Vier jaar De Laserspecialist Santpoort
Job in de Regio

Edities

  • IJmuiden e.o.
  • Regio
  • Santpoort e.o.
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

In de Regio

Live webcam in IJmuiden aan ZeeLive webcam IJmuiden aan Zee

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Jutter | Hofgeest

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Jutter | Hofgeest
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
0255-533900
info@jutter.nl of info@hofgeest.nl

 

IJmuiden, en Velsen-Noord
Velserbroek, Velsen-Zuid, Santpoort-Noord, Santpoort-Zuid, Driehuis en Spaarnwoude.

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© Kennemerland Pers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
  • Beheer opties
  • Beheer diensten
  • Beheer {vendor_count} leveranciers
  • Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
  • {title}
  • {title}
  • {title}