Freeland: waar vriendschap overleeft
IJmuiden – Valentina Schippers-Opejko woont al 20 jaar in IJmuiden en op 5 december 2025 wordt haar nieuwe boek ‘Freeland: waar vriendschap overleeft’ gepubliceerd.
Waar gaat het boek over?
Wanneer het luchtalarm afgaat, vluchten Lucas, zijn zus Olivia en hun vriend Peter met de hele school naar de bunker. Maar daar gaat het mis. Orks, de verbeelding van wreedheid en vergeten menselijkheid van de agressors, vallen binnen en voeren bijna alle kinderen weg. Alleen Lucas, Olivia en Peter weten te ontsnappen.
Boven de grond vinden ze hun dorp in puin, hun ouders spoorloos. Dan nemen zij een moedig besluit hun vrienden te gaan zoeken. Hun tocht voert door bossen en door vijandig gebied, waar gevaar altijd op de loer ligt. Maar ze gaan door, omdat hoop soms het enige is wat overblijft. Gaat het hun lukken om hun vrienden te redden?
Waarom heeft Valentina dit boek geschreven?
Zij zegt: ,,We leven in een onrustige tijd. Oorlogen woeden in de wereld, sommige dichter bij huis dan we willen erkennen. We voelen mee met de mensen die in deze vernietigende storm verzeild zijn geraakt. Maar het allermeeste voel ik voor de kinderen. Zij dragen geen enkele schuld aan de verschrikkingen die volwassenen veroorzaken, maar zij dragen wél de zwaarste lasten.
In mijn boek vertel ik over kinderen in de midden van een oorlog. Over hun angst en afschuw, maar ook over het moment waarop ze die gevoelens overstijgen en iets vinden dat groter is dan angst: moed.’’

Foto: Valentina Schippers-Opejko. Foto:Cindy Todirijo.

