Menu

Skip to content

Jutter | HofgeestLogo

Het laatste nieuws uit IJmuiden, Velsen, Velserbroek, Santpoort, Driehuis en Spaarnwoude.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • IJmuiden e.o.
    • Santpoort e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Jutter | Hofgeest
    • Gemeente Velsen
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Gemeente
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Meester Serné haalt herinneringen op

Door Redactie | 20 april 2025 | Geplaatst in Regio

Meester Serné was 41 jaar leerkracht in IJmuiden op de Marnixschool. De naam van deze school veranderde later in Het Kompas. Hij deelt zijn belevenissen en herinneringen regelmatig met ons in een column. Deze keer: haken, punniken en breien op de Marnixschool.

In 1974 begon ik op de Marnixschool. De eerste collega die mij welkom heette was de hoofdleidster van de Marnix-kleuterschool. De kleuterschool was toen ook in het oude gebouw. Het klikte en tot vandaag de dag zijn we vrienden.

Later werd zij vakleerkracht Handvaardigheid en gaf alle klassen les in dat vak. Zij nam daardoor veel werk van de leerkrachten over. De kinderen maakten de mooiste knutsels, zoals een krans van karton met bladeren en bloemen, om thuis op te hangen. Velen bewaarden het jarenlang.

Tegen de Paastijd ging zij met de kinderen ‘handwerkknutsels’ maken. Ik hoorde onlangs van een groepje ‘jongens van toen’, nu mannen van in de vijftig, dat ze moesten haken, punniken en zelfs breien. Ze hadden liever willen timmeren en zagen, maar dat zat er dit keer niet in. Er moest een eierwarmer en kuikentje gemaakt worden van wol.

In die tijd waren er nog houten klosjes, waar garen omheen zat. Die namen de kinderen van huis mee. Op de lege klosjes moesten ze een paar spijkertjes bevestigen. (Dus toch nog timmeren). Vervolgens moesten ze restjes wol om de spijkertjes winden en met behulp van een naald de wol over de spijkertjes wurmen, wat een heel gepruts was. Onderaan het klosje verscheen dan een koord. Van het haakwerk werd een lapje gemaakt, zo ook van het breiwerk, weliswaar met gaten, als er steken waren gevallen, want er waren heel wat steken gevallen. Van dit alles werd een eierwarmer en een kuikentje gemaakt. Alle resultaten werden op hun tafels ten toon gesteld. Geweldig om te zien hoe er vooral bij het breien, geworsteld werd met de breipennen en ik was blij, dat ik niet hoefde te breien. Ik keek alleen toe en moedigde aan. Vaak hoorde ik de uitroep: ,,Hij glijdt niet af!”

Ondanks de weerzin in het begin, werden punniken en haken populair. Lang na Pasen werden er zelfs wedstrijden georganiseerd wie het langste koord kon maken. Ieder vrij moment was er iemand aan het punniken of aan het haken. Er ontstonden koorden met een lengte van het hele klaslokaal.

De vijftigers van nu meldden, dat ze blij waren dat ze na die keer nooit meer een breipen in handen hebben gehad. Enkele andere uitroepen uit het brei-jargon, zijn hier niet te publiceren.

Foto: aangeleverd

Andere berichten

Meester Serné haalt herinneringen op→

Meester Serné haalt herinneringen op→

Meester Serné haalt herinneringen op→

Meester Serné haalt herinneringen op→


Recent nieuws

  • Met groep 2/3 naar Vis van Kaatje
  • Wempe Automotive viert éénjarig bestaan met dank aan klant
  • Midzomeravond concert in de tuin van de Engelmunduskerk
  • Bosbeekschool Meisjes Groep 5/6 Nederlands Kampioen Schoolvoetbal 2025
  • ShowcaseWeekend in Theater De 3Klank
  • Takko Fashion ook in Velserbroek
  • Beer mist baasje
  • Mooi warm voorjaar zorgt voor extra vette Hollandse Nieuwe
  • Haventheater IJmuiden luidt samen met Welzijn Velsen de zomer in met spectaculaire filmvertoning van A Minecraft Movie voor jongeren
  • Irma met pensioen
  • Afwisselend programma Zomerpret Velsen 2025   
  • Direct omwonenden luiden noodklok AZC-plannen Santpoort-Zuid
  • Afscheidsbijeenkomst Peter Zoontjes in Telstar stadion
  • Derde editie Boer & Markt Santpoort: een fantastisch mooie dag
  • Kom gezellig volleyballen op het strand!
  • Geen betere plek voor 300 jaar oud anker dan Campus ’t Dok
  • Sport en cultuur beleven in Stadspark IJmuiden
  • Geslaagd voor 1e Dan Ju Jutsu: Femmeke Toepoel en Maurice Schulten
  • Buurtkien in Huis van de Wijk de Dwarsligger
  • V.V.IJmuiden JO13-1 Kampioen
Job in de Regio

Edities

  • IJmuiden e.o.
  • Regio
  • Santpoort e.o.
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

In de Regio

Live webcam in IJmuiden aan ZeeLive webcam IJmuiden aan Zee

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Jutter | Hofgeest

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Jutter | Hofgeest
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
0255-533900
info@jutter.nl of info@hofgeest.nl

 

IJmuiden, en Velsen-Noord
Velserbroek, Velsen-Zuid, Santpoort-Noord, Santpoort-Zuid, Driehuis en Spaarnwoude.

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© Kennemerland Pers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
{title} {title} {title}