Menu

Skip to content

Jutter | HofgeestLogo

Het laatste nieuws uit IJmuiden, Velsen, Velserbroek, Santpoort, Driehuis en Spaarnwoude.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • IJmuiden e.o.
    • Santpoort e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Jutter | Hofgeest
    • Gemeente Velsen
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Gemeente
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Column Frits Rijperman

Door Redactie | 19 april 2021 | Geplaatst in IJmuiden e.o., Santpoort e.o.

IJmuidenaar Frits Rijperman droomde ervan om stergitarist te worden. Hij is teamleider in een zorginstelling geworden en speelt voor de lol trompet in een jazzband. Hij schrijft regelmatig een column met een eigen illustratie over oude trends en nieuwe hypes in de moderne muziek.

Douwe en Alice Blooper  

Douwe, drummer van mijn bandje, is een enorme bofkont met zijn slaapkamer op de zolderwoonlaag van de portiekflat aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden. Het is 1973. Helemaal afgesloten van de rest van de wereld, aan de kopse kant heeft hij de ruime berging omgetoverd tot een grote zit-slaapkamer. Onder het schuine dak staat zijn enorme drumstel. Bekkens in allerlei groottes, conga’s en vele trommels. Met de bewoners van de portiek heeft hij afgesproken dat hij elke dag van 16.00 tot 17.00 uur kabaal mag maken. De buren gunnen ’t hem. Zo gaat dat in de seventies. 

Ik ga in die tijd graag bij hem langs. Douwe trommelt Afrikaanse ritmes die hij oppikt van platen van de Ghanese afro-beatband Osibisa. Ook maakt hij fantasievolle tekeningen. Felgekleurde landschappen met vliegende fantasiedieren. Stel je een levensgroot insect voor met olifantenoren en een slurf. Dat werk.

Waarom wordt er in de muziek zoveel getekend en aandacht besteed aan het artwork?, vraag ik me af.  En waarom vind ik dat zelf ook zo leuk? Kunstenaars als Andy ‘banaan’ Warhol, bij de Velvet Underground en Joost Swarte bij Fay Lovsky hebben prachtige bijdragen geleverd voor hoezen. Herman Brood heeft zijn eigen lp-covers getekend. Veel muziekfans vinden het lekker om te schetsen. Op internet is van elke artiest wel een goed lijkend portret te vinden, dat is gemaakt door zo’n hobbyist.  Een afbeelding is vooral raak als een karakteristiek element goed wordt getroffen. John Lennon herken je direct aan de sluike lange haren in combinatie met dat kleine ziekenfondsbrilletje. Een paar krassen en hop; ik herken hem direct. Zonder bandana zal een getekende Mark Knopfler nooit herkend worden. De rasta van Bob Marley, de getatoeëerde make-up van Amy Winehouse, de vetkuif van Elvis en de grote extravagante bril van Elton John, zijn het ‘handelsmerk’ van de artiest. 

Douwe heeft me verteld dat hij op de rug van zijn gloednieuwe legerjas zijn favoriete artiest wil tekenen. Als ik bij hem langs ga, laat hij na een kopje koffie zien wat hij heeft gemaakt. Ik val stil. Verbaasd stamel ik: ‘Joh? Die make-up, dat haar. Dat is Alice Cooper! Waarom? Je verafschuwt zijn muziek.’ De drummer vertelt dat hij eerst geprobeerd heeft om met zwarte viltstift David Bowie te tekenen. ‘Die bliksemschicht, het haar, het lukte maar niet. Uitvegen ging niet met deze stift en toen heb ik net zolang doorgetekend tot hij uiteindelijk helemaal op niemand meer leek,’ zegt Douwe op sombere toon. ‘Ten einde raad heb ik de ogen en mondhoeken helemaal zwart gemaakt en zo leek hij in ieder geval nog op Alice Cooper. Ik heb gehuild,’ besluit hij. Arme Douwe.  

Ik probeer hem op te beuren: ‘ Voortaan na ‘School’s Out’ gewoon weer achter je drumstel, man!’ Een tweede bakkie koffie zit er niet meer in. Teruglopend naar huis besluit ik definitief mijn eigen legerjas niet aan zo’n riskant kunstenaarsproject bloot te stellen. Voor je het weet wordt Jan Akkerman…. Imca Marina.

Andere berichten

Column Frits Rijperman: Otis Redding; The Dock of The Bay→

Column Frits Rijperman→

Column Frits Rijperman: ‘Enorm kabaal uit de vishal’→

Missing imageColumn Frits Rijperman→


Recent nieuws

  • Om vast in de stemming te komen
  • Brand aan Ambachtsweg in Velserbroek
  • Laat de Zomerpret maar beginnen!
  • Vandaag in het duin: Op zoek naar de zebrarups en de sint-jacobsvlinder
  • Deze zomer extra openstellingen Forteiland IJmuiden
  • Landelijke Open Imkerijdagen 2025
  • Typisch IJmuiden: klusje in de Vissershaven
  • Bij de redactie aan tafel : Annet van der Vlugt
  • Knutselworkshop in Pieter Vermeulen Museum
  • Buurtbarbecue: smullen en genieten van een kleurrijk samenzijn!
  • De ‘vernieuwbouw’ is begonnen
  • Lange Nieuwstraat 12 t/m 178  krijgt duurzame metamorfose
  • Rondleiding door Oud Velsen
  • Feestelijke start van Zomerpret in Sporthal Oost
  • Blik op een buurtkastje
  • Om vast in de stemming te komen
  • Afzwemfestijn bij Watervrienden IJmuiden
  • Hooggespannen verwachtingen voor jubileumeditie Summer Park Sessions
  • Franciscus got Talent!
  • Hoe krijg je als bedrijf voet aan de grond in Duitsland?
Job in de Regio

Edities

  • IJmuiden e.o.
  • Regio
  • Santpoort e.o.
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

In de Regio

Live webcam in IJmuiden aan ZeeLive webcam IJmuiden aan Zee

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Jutter | Hofgeest

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Jutter | Hofgeest
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
0255-533900
info@jutter.nl of info@hofgeest.nl

 

IJmuiden, en Velsen-Noord
Velserbroek, Velsen-Zuid, Santpoort-Noord, Santpoort-Zuid, Driehuis en Spaarnwoude.

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© Kennemerland Pers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
{title} {title} {title}