Menu

Skip to content

Jutter | HofgeestLogo

Het laatste nieuws uit IJmuiden, Velsen, Velserbroek, Santpoort, Driehuis en Spaarnwoude.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • IJmuiden e.o.
    • Santpoort e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Jutter | Hofgeest
    • Gemeente Velsen
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Gemeente
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Helen Shepherd: Vergeten Stem uit IJmuiden

Door Redactie | 3 april 2025 | Geplaatst in IJmuiden e.o., Santpoort e.o.

Een onverwachte vondst op een onverwachte plek. Bij kringloopwinkel Rataplan in Velserbroek vond ik zomaar een lp van Helen Shepherd en haar broers, beter bekend als The Shepherds. Een naam die in de jaren 60 en 70 bekend klonk in de Nederlandse muziekscène, maar die vandaag de dag grotendeels uit het collectieve geheugen is verdwenen. Op Spotify of YouTube is hun repertoire nauwelijks te vinden, en dat maakt zo’n vondst des te specialer.

Op de hoes van de lp ‘Blijf Mij Nabij’ die ik ontdekte, staan The Shepherds met serieuze gezichten voor een dreigend zwart kruis. De lucht is bewolkt en somber. Een beeld dat doet vermoeden dat het hier om een gospelplaat gaat. Misschien afkomstig uit de Gospel Boetiek aan de Kennemerlaan? Ineens zie ik de sticker van platenzaak Hogenbijl in Haarlem, waar de muziekkeuze breder was dan alleen de boodschap van Jezus. Wat blijft hangen, is de klank van Helens stem: helder, geschoold, met een klassiek aandoend vibrato. Een stem die doet denken aan Mieke Telkamp, de toon van een andere tijd.

Helen Shepherd, geboren als Cornelia Schaap in 1939 in IJmuiden en overleden in 2018, beleefde haar muzikale hoogtijdagen samen met haar broers. Ze trad op in heel Europa en maakte later deel uit van de legendarische Snip en Snap Revue. Daarnaast was ze een vaste verschijning in wekelijkse tv-shows. In 1971 scoorde ze met Voor Jou, een Nederlandse versie van ‘Here’s to You’ van Joan Baez, een top 40-notering en was het zelfs een van de eerste Alarmschijven. De oorspronkelijke versie droeg de pijn en het protest van de Italiaanse anarchisten Nicola en Bart, maar in Helen’s uitvoering bleef daar weinig van over. Geen strijd, geen “Last forever here in our hearts”. Integendeel zelfs; een oproep om alles te vergeten: “Kom ga mee, vergeet wat er was!”

Het was een tijd toen in de top 40 vaak een religieus nummer stond. Gospels als Oh Happy Day en My Special Prayer, maar ook gedragen nummers als “Mijn Gebed”, “Last Seven Days” en “Waarheen, Waarvoor” van Mieke Telkamp hadden ook een Bijbelse klank. Zelfs ”Kom uit de bedstee m’n liefste” van Egbert Douwe speelt zich deels af in de kerk. De lp van The Shepherds ademt een diep religieus gevoel, soms impliciet, vaker expliciet. Titels als “Dank U”, “Luister Heer, “” Oh Heer wat een Morgen” en “Ik Geloof” laten daar geen twijfel over bestaan.

Helen Shepherd is geen naam die je nog vaak hoort, maar af en toe valt hij nog. In verzorgingshuis Velserduin wordt weleens verteld over haar optredens in de laatste fase van haar leven, voor een publiek dat haar nog kende uit haar gloriedagen. Begin deze eeuw zag ik haar zelf nog weleens in de supermarkt: een keurige dame met blond haar en een zelfbewuste uitstraling. Best een ijdele dame, zoals ze daar liep in Albert Heijn. Een artieste die haar succes beleefde in een tijdperk waarin een top 40-notering nog iets betekende, maar die nu vooral leeft in de herinneringen van een steeds kleiner wordende groep mensen.

Soms moet je in een kringloopwinkel graven om een vergeten stem weer even tot leven te wekken. De relipop kom je nauwelijks nog tegen.

Thuis pak ik mijn gitaar, speel “Cocaine” en “Mojo Working”, en zing over de geestverschijning van Robert Johnson om even te flirten met de ‘duivelse’ kant van de pop- en rockmuziek. Een contrast met de devote klanken van The Shepherds, maar misschien zit de kracht van muziek juist in die tegenstellingen.

Andere berichten

Frank Kraaijeveld over bijna 65 jaar Bintangs: ‘Trouw blijven aan jezelf, dat is alles’→

Gerard Alderliefste, Vivre, Snoek en Shaffy: muzikale held uit de IJmond→

Helden van de IJmond: Vincent van Warmerdam: Deltakind, deel 2, slot.→

Helden van de IJmond→


Recent nieuws

  • Benefietconcert in de Naaldkerk
  • Welzijn Velsen zet 65-plussers in beweging tijdens Nationale Beweegweek
  • Broekenactie bij Patrick van Keulen: de tweede voor de halve prijs!
  • Het vertrekpunt van Bram Diepstraten: gevoel voor de mensen om hem heen
  • Veiligheidsrisicogebied rondom wedstrijd tegen FC Emmen
  • Lekkers voor moeders en een gezellige braderie in Centrum IJmuiden
  • Jazz in Driehuizz!
  • Herdenking op Duinhof druk bezocht
  • Nationale Molendag zaterdag 10 mei
  • Loop mee met de Vissenloop IJmuiden! Samen in beweging tegen kanker
  • Wethouder Sander Smeets legt bloemen op oorlogsgraven De Biezen 
  • Tekenen van een defecte lambdasonde: wanneer is vervanging nodig?
  • louislouis verwent Velsen al een jaar
  • Slagerij van Olphen: ‘Het moment om te veranderen was nu’
  • Opening van het vaarseizoen
  • Groen het nieuwe blauw?
  • Vieren van vrijheid in Velsen    
  • Kerkdienst te velde zeer gewaardeerd  
  • Jan Bonekamp voor de 19e keer herdacht op Westerbegraafplaats 
  • Nathanael Korf voorgedragen als nieuwe wethouder in Velsen
Job in de Regio

Edities

  • IJmuiden e.o.
  • Regio
  • Santpoort e.o.
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

In de Regio

Live webcam in IJmuiden aan ZeeLive webcam IJmuiden aan Zee

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Jutter | Hofgeest

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Jutter | Hofgeest
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
0255-533900
info@jutter.nl of info@hofgeest.nl

 

IJmuiden, en Velsen-Noord
Velserbroek, Velsen-Zuid, Santpoort-Noord, Santpoort-Zuid, Driehuis en Spaarnwoude.

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© Kennemerland Pers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
{title} {title} {title}