Menu

Skip to content

Jutter | HofgeestLogo

Het laatste nieuws uit IJmuiden, Velsen, Velserbroek, Santpoort, Driehuis en Spaarnwoude.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • IJmuiden e.o.
    • Santpoort e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Jutter | Hofgeest
    • Gemeente Velsen
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Gemeente
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Groen licht voor landelijke coeliakiescreening bij jonge kinderen

Door Redactie | 16 november 2024 | Geplaatst in IJmuiden e.o., Regio, Santpoort e.o.

Velserbroek – Goed nieuws voor ouders en jonge kinderen in Nederland: de Tweede Kamer heeft gisteren de motie van Judith Tielen (VVD) aangenomen die oproept om te onderzoeken of landelijke opsporing van coeliakie, ook bekend als glutenintolerantie, mogelijk is op consultatiebureaus. Dit besluit volgt op het succesvolle Glutenscreen-onderzoek, dat sinds 2019 in Kennemerland door het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en Jeugdgezondheidszorg Kennemerland is uitgevoerd. Het onderzoek toont aan dat het op jonge leeftijd testen op coeliakie bij klachten zorgt voor een veel snellere diagnose en voorkomt dat kinderen jarenlang hiermee rondlopen.

In de regio zuid -en midden Kennemerland worden peuters met specifieke klachten al sinds het Glutenscreen-onderzoek getest op coeliakie. Door een snelle vingerpriktest kunnen ouders en kinderen in slechts tien minuten weten of er een risico op coeliakie bestaat. Het resultaat? De ziekte werd daar zeven keer vaker opgespoord dan in de rest van Nederland. Ouders en kinderen zijn bovendien erg positief over de vroege diagnose en daardoor tijdige behandeling met een glutenvrij dieet.

‘Coeliakie wordt vaak pas na jaren ontdekt’

Jeugdarts Lucy Smit legt uit waarom deze vroege opsporing zo belangrijk is: ,,Coeliakie wordt ook wel ‘de kameleon onder de ziektes’ genoemd. Het kan zorgen voor uiteenlopende klachten zoals buikpijn, groeiproblemen of vermoeidheid. Vaak krijgen mensen pas na jaren de diagnose.” In Nederland heeft 1-3 op de 100 kinderen coeliakie, maar slechts 15% weet dit van zichzelf. De Tweede Kamer wil daarom dat gekeken wordt of deze manier van testen op een kosteneffectieve manier landelijk kan worden ingevoerd in de jeugdgezondheidszorg. Het LUMC en de Nederlandse Coeliakie Vereniging hopen dat deze vroege detectie op de lange termijn zorgt voor minder klachten, betere groei en welzijn voor de kinderen en daarmee een aanzienlijke besparing op de zorgkosten.

Voor meer informatie over het Glutenscreen-onderzoek en de landelijke ontwikkelingen kunt u contact opnemen met Lucy Smit, Jeugdarts Jeugdgezondheidszorg Kennemerland, via tel. 0621854335 of L.smit@jgzkennemerland.nl.

Foto: Lucy Smit, jeugdarts JGZ Kennemerland. Foto: aangeleverd

Andere berichten

Herdenking op Duinhof druk bezocht→

Nationale Molendag zaterdag 10 mei→

Loop mee met de Vissenloop IJmuiden! Samen in beweging tegen kanker→

Wethouder Sander Smeets legt bloemen op oorlogsgraven De Biezen →


Recent nieuws

  • Herdenking op Duinhof druk bezocht
  • Nationale Molendag zaterdag 10 mei
  • Loop mee met de Vissenloop IJmuiden! Samen in beweging tegen kanker
  • Wethouder Sander Smeets legt bloemen op oorlogsgraven De Biezen 
  • Tekenen van een defecte lambdasonde: wanneer is vervanging nodig?
  • louislouis verwent Velsen al een jaar
  • Slagerij van Olphen: ‘Het moment om te veranderen was nu’
  • Opening van het vaarseizoen
  • Groen het nieuwe blauw?
  • Vieren van vrijheid in Velsen    
  • Kerkdienst te velde zeer gewaardeerd  
  • Jan Bonekamp voor de 19e keer herdacht op Westerbegraafplaats 
  • Nathanael Korf voorgedragen als nieuwe wethouder in Velsen
  • Dales houdt een pleidooi voor meer menselijkheid en rechtvaardigheid
  • Spreuken die Spreken
  • Thuis in Santpoort: een charmante rondboog
  • Voedselbank Velsen: ‘Pareltjes’
  • Knuffelspreekuur bij Vereniging Santpoorts Belang
  • 80 jaar vrijheid, blijven herdenken is noodzaak
  • Op het voortgezet onderwijs en 18 jaar geworden? Vraag de tegemoetkoming aan!
Job in de Regio

Edities

  • IJmuiden e.o.
  • Regio
  • Santpoort e.o.
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

In de Regio

Live webcam in IJmuiden aan ZeeLive webcam IJmuiden aan Zee

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Jutter | Hofgeest

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Jutter | Hofgeest
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
0255-533900
info@jutter.nl of info@hofgeest.nl

 

IJmuiden, en Velsen-Noord
Velserbroek, Velsen-Zuid, Santpoort-Noord, Santpoort-Zuid, Driehuis en Spaarnwoude.

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© Kennemerland Pers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
{title} {title} {title}