Menu

Skip to content

Jutter | HofgeestLogo

Het laatste nieuws uit IJmuiden, Velsen, Velserbroek, Santpoort, Driehuis en Spaarnwoude.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • IJmuiden e.o.
    • Santpoort e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Jutter | Hofgeest
    • Gemeente Velsen
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Gemeente
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Typisch IJmuiden

Door Redactie | 10 mei 2024 | Geplaatst in IJmuiden e.o.

In deze rubriek staan we stil bij een typisch IJmuidens onderwerp aan de hand van een foto en naar aanleiding van de actualiteit, een stukje geschiedenis, een bijzondere gebeurtenis, een evenement of gewoon een van de mooie taferelen die IJmuiden biedt. In deze aflevering aandacht voor de tennishal aan de Dokweg, het toekomstige Haventheater IJmuiden.

Door Erik Baalbergen

Tot het begin van de jaren tachtig van de vorige eeuw zijn IJmuidense tennisliefhebbers, die ook ’s winters een balletje willen slaan, aangewezen op tennishallen in Schalkwijk en Alkmaar. De behoefte aan een eigen tennishal in IJmuiden is groot, maar heeft geen prioriteit bij de gemeente Velsen. Om toch in te springen op de vraag, besteedt de gemeente de bouw en exploitatie van een tennishal in 1980 uit aan particulieren.

Recreatief indoor tennissen

Uit vijf gegadigden valt de keuze op de IJmuidenaren Jos Koks en Herman Seegers. Zij werken sinds 1978 aan plannen voor de bouw en exploitatie van een tennishal in IJmuiden. Ze onderbouwen hun plannen met gegevens van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) en de landelijke tennisbond KNLTB. Zij willen de banen vooral individueel verhuren voor recreatief tennissen, maar ook verenigingen krijgen de ruimte. Toernooien zijn iets voor de verre toekomst. Jos en Herman verwachten geen tekort aan belangstelling.

Een tennishal van 3800 vierkante meter en 11 meter nokhoogte naar ontwerp van architect R. Zeeman uit Oosthuizen zal verrijzen op de hoek van de Dokweg en de Raafstraat. Identieke hallen zijn te vinden in Haarlem-Schalkwijk, Alkmaar en West-Knollendam.

NS station in Zeewijk

Tussen de tennishal en de bebouwing aan de Orionweg moet een strook van minstens 80 meter breed braak blijven liggen. Deze strook grond is bestemd voor de aanleg van een spoorlijn naar het toekomstige plan Zeebad. In Zeewijk zal dan het NS station IJmuiden-Pleiaden of IJmuiden-Zeewijk verrijzen. Bij de bouwplannen van de tennishal zijn daarom ook de Nederlandse Spoorwegen betrokken. Jos en Herman stellen met hulp van enkele projectontwikkelaars de bouwaanvraag voor de tennishal op. De aanvraag ligt vanaf eind maart 1980 ter inzage bij de gemeente en levert geen bezwaren op.

Eerste paal en opening

De eerste paal gaat op woensdag 2 juli 1980 de grond in. De hal biedt onderdak aan vijf tennisbanen met afmetingen voor internationale wedstrijden, kleedkamers en sanitaire voorzieningen, een vergaderzaal, een sportshop, een kantine met zicht op de banen, en een woonhuis voor de beheerder. De bouw vordert gestaag. Op 31 januari 1981 wordt Tenniscentrum IJmuiden officieel geopend door wethouder J.W. Meijer met het slaan van een tennisbal door een groot stuk karton.

Jarenlang biedt het tenniscentrum het hele jaar door gelegenheid om te spelen. Beginners kunnen les krijgen van onder meer tennisleraar Arthur Maaswinkel, die ook bij tennisvereniging De Heerenduinen actief is. Gevorderden kunnen individueel banen huren of via een vereniging in de hal spelen. In latere jaren worden ook wedstrijden en toernooien georganiseerd. Naast tennis vinden in de hal ook evenementen als autoshows en concerten van onder meer Fats Domino, Engelbert Humperdinck en Lee Towers plaats.

Van tennishal naar kinderspeelparadijs?

Per 2 april 2016 sluit het Tenniscentrum IJmuiden na 35 jaar haar deuren. Exploitant Herman is net 70 jaar geworden en gaat genieten van zijn pensioen. Gesprekken met nieuwe eigenaren van de hal zijn in volle gang, maar de kans is klein dat de hal op rendabele manier als tennishal in gebruik blijft. De hal blijft enkele jaren leeg staan.

Door een architectenbureau wordt onderzocht of de tennishal verbouwd kan worden tot kinderspeelparadijs, waar kinderen kunnen bewegen in plaats van aan een schermpje te zitten. Dat blijkt eenvoudig te kunnen. Wel moeten het dak en het metselwerk worden hersteld. Bovendien zal de voorgevel worden voorzien van een nieuwe luifel met entreeportaal. De bestaande horecagelegenheid kan gebruikt worden. Wel komt er een buitenterras. Op de plek van de buitenbanen zal een parkeerplaats voor 121 auto’s komen. Omdat het aantal parkeerplaatsen niet voldoet aan de door de gemeente gestelde eisen, wordt het plan verder niet uitgewerkt.

Priklocatie

De in 2020 begonnen Coronapandemie levert een tijdelijke bestemming op voor de tennishal. Op maandag 12 april 2021 wordt in de tennishal een vaccinatielocatie van GGD Kennemerland geopend. De tennishal is daartoe beschikbaar gesteld door het familiebedrijf Cornelis Vrolijk, die dan al enige tijd eigenaar van de hal is.

Aanvankelijk is de priklocatie zeven dagen per week geopend. Veel IJmuidenaren en niet-IJmuidenaren komen naar de tennishal om hun coronaprikken en boosters te halen. Ruim 2 jaar, eind april 2023, als de behoefte aan coronavaccinaties drastisch is afgenomen en GGD-medewerkers de tijd doden met het spelen van een potje tennis, sluit de priklocatie haar deuren. De tennishal komt weer leeg te staan.

Haventheater IJmuiden

Later dit jaar krijgt de tennishal opnieuw een tijdelijke bestemming. Vanaf 1 augustus 2024 zal Stadsschouwburg & Filmtheater Velsen aan de Groeneweg grondig worden verbouwd. Tijdens de verbouwing, die minstens twee theaterseizoenen zal duren, zullen de schouwburgactiviteiten worden verplaatst naar de tennishal. Hiertoe wordt de hal aangepast en omgedoopt tot ‘Haventheater IJmuiden’, met een capaciteit van 650 bezoekers.

Met ingang van november dit jaar worden cultuur-minnende IJmuidenaren in dit tijdelijke theater verwelkomd. De opknapwerkzaamheden van de Tennishal zijn momenteel in volle gang, met onder meer reparatie van het metselwerk en het dak.

Fotobijschrift: De tennishal aan de Dokweg, gezien vanaf de Raafstraat. De voormalige naam ‘Tenniscentrum IJmuiden’ is nog vaag zichtbaar op de gevel. De hal staat deze weken letterlijk in de steigers. Foto: Erik Baalbergen

Andere berichten

Typisch IJmuiden→

Typisch IJmuiden: straten vernoemd naar gesneuvelde Velsense verzetslieden→

Typisch IJmuiden: explosieve erfstukken van de Tweede Wereldoorlog in en rond IJmuiden→

Typisch IJmuiden: de sloop en wederopbouw→


Recent nieuws

  • Herdenking op Duinhof druk bezocht
  • Nationale Molendag zaterdag 10 mei
  • Loop mee met de Vissenloop IJmuiden! Samen in beweging tegen kanker
  • Wethouder Sander Smeets legt bloemen op oorlogsgraven De Biezen 
  • Tekenen van een defecte lambdasonde: wanneer is vervanging nodig?
  • louislouis verwent Velsen al een jaar
  • Slagerij van Olphen: ‘Het moment om te veranderen was nu’
  • Opening van het vaarseizoen
  • Groen het nieuwe blauw?
  • Vieren van vrijheid in Velsen    
  • Kerkdienst te velde zeer gewaardeerd  
  • Jan Bonekamp voor de 19e keer herdacht op Westerbegraafplaats 
  • Nathanael Korf voorgedragen als nieuwe wethouder in Velsen
  • Dales houdt een pleidooi voor meer menselijkheid en rechtvaardigheid
  • Spreuken die Spreken
  • Thuis in Santpoort: een charmante rondboog
  • Voedselbank Velsen: ‘Pareltjes’
  • Knuffelspreekuur bij Vereniging Santpoorts Belang
  • 80 jaar vrijheid, blijven herdenken is noodzaak
  • Op het voortgezet onderwijs en 18 jaar geworden? Vraag de tegemoetkoming aan!
Job in de Regio

Edities

  • IJmuiden e.o.
  • Regio
  • Santpoort e.o.
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

In de Regio

Live webcam in IJmuiden aan ZeeLive webcam IJmuiden aan Zee

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Jutter | Hofgeest

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Jutter | Hofgeest
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
0255-533900
info@jutter.nl of info@hofgeest.nl

 

IJmuiden, en Velsen-Noord
Velserbroek, Velsen-Zuid, Santpoort-Noord, Santpoort-Zuid, Driehuis en Spaarnwoude.

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© Kennemerland Pers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
{title} {title} {title}