Menu

Skip to content

Jutter | HofgeestLogo

Het laatste nieuws uit IJmuiden, Velsen, Velserbroek, Santpoort, Driehuis en Spaarnwoude.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • IJmuiden e.o.
    • Santpoort e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Jutter | Hofgeest
    • Gemeente Velsen
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Gemeente
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Meester Serné haalt herinneringen op

Door Redactie | 7 maart 2026 | Geplaatst in IJmuiden e.o., Santpoort e.o.

Meester Serné was 41 jaar leerkracht in IJmuiden op de Marnixschool. De naam van deze school veranderde later in Het Kompas. Hij deelt zijn belevenissen en herinneringen regelmatig met ons in een column. Deze keer: batikken in de klas.

Zo’n 30 jaar geleden was een eis van de overheid, dat in de hoogste klassen/groepen ook aandacht moest komen voor Aziatische landen bij de aardrijkskundelessen. Ik besloot daar een vier weken durend thema over Indonesië van te maken, waarin alle aspecten van dat land besproken zouden worden. Allerlei taal, reken, cultuur, geloofsaspecten, aardrijkskunde en geschiedenis kwamen aan bod. We bekeken ook allerlei filmpjes, waarop de kinderen een kunstvorm ontdekten: Batikken en dat daar magische symbolen bij hoorden.

Toen rees de vraag bij hen op: ,,Meester, kunnen wij dat ook gaan doen?”. Ik vond dat een goed idee, maar ik realiseerde me niet wat ik me op de hals ging halen. In groepjes maakten de kinderen aan de hand van de getoonde filmpjes, lijstjes van allerlei spullen die daarvoor nodig waren. Toen ik die lijstjes allemaal zag, dacht ik:,,Oh…HELP!!” Maar heb doorgezet, gelukkig met hulp van enthousiaste ouders.

Een ouder uit de klas werkte bij een stoffenzaak, waar men restjes stof had, die ik gratis kon ophalen. Er moesten kaarsen komen, want batikken doe je met gesmolten kaarsvet, die gedruppeld worden op een lapje stof. Dus ieder kind nam kaarsen van thuis mee. Ook kon ik aan textielverf komen via een vader met een creativiteitshop. Verfbakjes, rollers en bolletjes touw om de lapjes mee af te binden via een schildersbedrijf. Moeders kwamen met strijkbouten in de klas. De strijkbouten waren nodig na het batikken.

Kinderen druppelden met gesmolten kaarsvet hun naam op een lapje, met een magisch symbool. Naast iedere groep die met vloeibaar kaarsvet druppelde, stond een emmer water met handdoek. Voor het geval er iets misging. Ze rolden met een roller verf over het kaarsvet heen, maakten daar een pakketje van en bonden dat met touw vast. Na droging werd het pakketje opengedaan en werd het, met behulp van moeders, door de kinderen zelf met een strijkbout gladgestreken, waardoor het kaarsvet smolt.

Ook had ieder kind een extra exemplaar gemaakt, voor in de klas. Deze lapjes werden door een ex-leerling uit mijn eerste jaar(1974) die vele jaren later stagiaire in mijn klas was, op een lap met sterren genaaid wat het gordijn was van haar zoon. Het geheel werd omzoomd met het restje sterrengordijn.

De kinderen namen hun eerste lapje met gebatikte naam en symbool mee naar huis. Het wandkleed met sterren met het andere lapje heeft het hele verdere schooljaar in de klas gehangen.

Foto: aangeleverd

Andere berichten

Meester Serné haalt herinneringen op→

Meester Serné haalt herinneringen op→

Meester Serné haalt herinneringen op→

Bij de redactie aan tafel: Frans Serné→


Recent nieuws

  • Buurtmaaltijd en film in Het Kruispunt: eet mee met Sint-Maarten
  • Geef om hen, help mee en kom spullen brengen voor Oekraïne
  • Groep 5/6 van de Beekvliet door naar finale NK-schooldammen
  • Koningsdag in Driehuis
  • Vertraging asfaltwerkzaamheden Hagelingerweg Santpoort-Noord
  • Italiaanse weken vol stijl en smaak bij Patrick van Keulen
  • Nieuwbouw in Oud-IJmuiden Groote Visscherij
  • Koeiendans!
  • Urban Legends op het skatepark Santpoort
  • Zes dagen lol voor jong en oud op Plein 1945
  • Koningsdag in Driehuis
  • Motorendraaimiddag en meivakantie in het Zee- en Havenmuseum
  • Van Parijs tot Sevilla en Italiaans pianiste in ’t Mosterdzaadje
  • Maar liefst 96 teams streden om de Schoolvoetbalbeker
  • Verkenner presenteert bevindingen na gesprekken met alle fracties
  • Zee- en Duinwijk bijna 200m2 groen rijker tijdens Grote Plantdag
  • Voorbereidingen jubileumeditie Havenfestival IJmuiden in volle gang
  • Droom je van Spanje? Zo start je een nieuw avontuur
  • Spreuken de spreken
  • Welzijn Velsen viert de vrijheid samen op 5 mei
Job in de Regio

Edities

  • IJmuiden e.o.
  • Regio
  • Santpoort e.o.
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

In de Regio

Live webcam in IJmuiden aan ZeeLive webcam IJmuiden aan Zee

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Jutter | Hofgeest

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Jutter | Hofgeest
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
0255-533900
info@jutter.nl of info@hofgeest.nl

 

IJmuiden, en Velsen-Noord
Velserbroek, Velsen-Zuid, Santpoort-Noord, Santpoort-Zuid, Driehuis en Spaarnwoude.

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© Kennemerland Pers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
  • Beheer opties
  • Beheer diensten
  • Beheer {vendor_count} leveranciers
  • Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
  • {title}
  • {title}
  • {title}