Meester Serné was 41 jaar leerkracht in IJmuiden op de Marnixschool. De naam van deze school veranderde later in Het Kompas. Hij deelt zijn belevenissen en herinneringen regelmatig met ons in een column. Deze keer: Griekse hapjes maken in de klas.
Ik sprak een oud-leerling die allerlei herinneringen ophaalde aan de tijd bij mij in de klas. Dingen die ik allang vergeten was, maar langzamerhand weer boven kwamen. Er moest een keer per jaar een land in Europa uitgebreid behandeld worden.
In die tijd was ik bezig met het bouwen van een huis in Griekenland, waar ik elke schoolvakantie heen ging en waarover ik bij terugkomst op school aan de kinderen vertelde. De keus lag dus voor de hand, we deden een paar weken een thema over Griekenland. We leerden de beginletters van het Griekse alfabet: Alfa en Beta en Omega als eindletter. Met behulp van Scrabble in Griekse letters, konden allen hun namen schrijven in ’t Grieks. Die hingen in de klas. Ook de Mythologie kwam aan de orde, de Griekse Godenwereld, dat viel weer onder het verplichte vak ‘Geestelijke Stromingen’.
Ik vertelde over het Griekse eten. Aubergines, courgettes, fetakaas, olijven, gevulde druivenbladeren waren in die tijd in Nederland nog onbekend. Een volgende schoolvakantie nam ik dat allemaal in mijn koffer mee terug naar Nederland, tevens een fles ouzo en retsina ( geharste witte wijn).
De kinderen kwamen met een idee: ,,Meester gaan we een Griekse keuken maken?”
Ik had een flink uit de kluiten gewassen jongen in de klas. Een rustige, leuke knul, die zich veelal op de achtergrond hield. Zijn ouders hadden de groentezaak Webbe op de Zeeweg. Hij vroeg aan hen die speciale, onbekende groenten en andere spullen te leveren. Zijn ouders zijn er na vele pogingen in geslaagd deze ingrediënten, gratis, te leveren.
De kinderen vroegen hun ouders om te komen helpen met koken, waar enthousiaste reacties op kwamen.
‘s Middag kwamen diverse moeders en een enkele vader op school om te koken. Er werden zelfs eigen kook/baktoestellen mee gebracht.
Aan de hand van recepten, (‘begrijpend lezen, meten/ wegen’), ging iedereen aan de slag met deeg kneden, groente snijden en noem maar op. Geweldig te zien hoe ouders en kinderen samen kookten en bakten. In de klas hing een Griekse geur. Ieder kind mocht nippen van de ouzo en retsina en proeven van de Griekse olijven. De hapjes waren gelukt en… Heerlijk!
Tot slot heb ik in de gymzaal Griekse dansen aangeleerd, waar ook de kookouders aan mee deden.
Ik sprak mevrouw Webbe, onlangs, bij haar groenten-en-fruitkraam in Hoofddorp en ook zij herinnerde zich dit nog.
Een leuke, vergeten herinnering, dankzij de ontmoeting met een oud-leerling.
Aubergines, courgettes, fetakaas, olijven, gevulde druivenbladeren waren in die tijd in Nederland nog onbekend. Foto: aangeleverd