Menu

Skip to content

Jutter | HofgeestLogo

Het laatste nieuws uit IJmuiden, Velsen, Velserbroek, Santpoort, Driehuis en Spaarnwoude.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • IJmuiden e.o.
    • Santpoort e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Jutter | Hofgeest
    • Gemeente Velsen
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Gemeente
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Dales houdt een pleidooi voor meer menselijkheid en rechtvaardigheid

Door Redactie | 6 mei 2025 | Geplaatst in IJmuiden e.o., Santpoort e.o.

Velsen – Vier mei werd in Velsen op verschillende plaatsen herdacht. Met als hoofdherdenking toch wel de kranslegging bij het monument op Plein 1945 met aansluitend de stille tocht naar Westerveld waar een krans werd gelegd bij de graven van gevallen verzetsstrijders en geallieerden alvorens de taptoe werd geblazen voor de twee minuten stilte. Daarna hield burgemeester Frank Dales een toespraak en werden er kransen en bloemen gelegd bij het herdenkingsmonument aldaar. Als altijd indrukwekkend en eerbiedig maar in het licht van situatie waarin de wereld zich momenteel bevindt ook een beetje weemoedig en heel beladen. Want voor het grootse deel van die 80 jaar vrijheid voelden we ons redelijk comfortabel. Oorlog was iets ‘van vroeger’. Dat ligt nu wel anders, we maken ons terecht zorgen. Vrijheid is absoluut niet vanzelfsprekend.  

Door Ingeborg Baumann

De Burgerzaal stroomt langzaam maar zeker vol met belangstellenden waaronder dit keer opvallend veel kinderen en jongvolwassenen. Dat is mooi om te zien. Die jongeren hebben de oorlog niet meegemaakt maar zien niets anders dan vreselijke beelden in de media dus zijn zich echt wel bewust dat vrijheid een heel groot goed is. Dat wordt dan ook terdege benadrukt door Peter Hamersma van Comité 4 en 5 mei Velsen. ,,Vrijheid is een werkwoord.’’ Dan komen drie leerlingen van basisschool de Toermalijn een zelfgeschreven gedicht voordragen. Tim Zwart (12) leest voor: ,,Vrijheid is leven in volle pracht.’’ Tienjarige Florien de Groot vindt dat vrijheid ‘de verbinding is met allemaal mooie mensen’, daarmee aangevend dat verbinding een beter en mooier mens van je maakt. Elise Brake vindt vrijheid een ‘heel speciaal ding’. En het lijkt erop dat ze gelijk heeft.

Geen spektakelstuk

,,Verwacht geen spektakelstuk’’, zegt de 91-jarige Ko van der Ham uit Velsen-Noord. Hij maakte als klein jochie de razzia van 16 april 1944 mee. ,,Die was heel heftig’’, zegt hij. Maar juist omdat hij vertelt hoe hij deze oorlogsjaren heeft ervaren, zonder opsmuk, maar in eerlijke eenvoud en zelfs wat onderkoelde humor, maakt hij indruk. Vera de Bruijn vertelt een verhaal, dat heet ‘storytelling’, waarvan de strekking is dat in tijden van oorlog er niets meer vanzelfsprekend en voorspelbaar is. Dat je leeft in voortdurende onzekerheid en dat dat heel wat doet met een mens. Ze sluit af: ,,We hebben een verantwoordelijkheid voor het NU.’’

Laten we opstaan!

Het is druk op Westerveld, het lijkt wel drukker dan andere jaren en de mensen zijn ook ernstiger. Veel hebben hun kinderen meegenomen, ook wethouders en de burgemeester. Triest en angstig dat voor deze jonge mensen oorlog niet meer iets is wat 80 jaar geleden heeft plaatsgevonden maar heel grijpbaar is geworden. Dat verwoordt Frank Dales zo: ,,Ik ben van nature een optimist maar dat valt nu niet mee. Want ook buiten het oorlogsconflict tussen Rusland en Oekraïne en de oorlogen in Gaza en Soedan is de wereld in beroering en niet meer veilig. Als puntje bij paaltje kwam wisten we hoe in onze wereld de krachten in elkaar staken. Nu is dat anders.’’ En hij vervolgt: ,,In de wereld van nu lijkt het sluiten van ‘de deal’ belangrijker te zijn dan compassie met onze medemens. En ik ben klaar met de polarisatie waar dit toe leidt.’’ Dales pleit voor de tegenbeweging: ,,Voor meer menselijkheid. Voor ons richten op wat we gemeen hebben. Door er voor de ander in je omgeving te zijn, elkaar horen, zien en steunen. Deel je onrust en sla een arm om iemand heen. Laten we dichtbij ons rechtsvaardigheidsgevoel blijven. Laten we opstaan! We zijn vrij als iedereen mag zijn zoals hij is. Zolang we dat gevoel delen zijn we bij elkaar in goed gezelschap. De mensen die voor onze vrijheid gestorven zijn kunnen we geen grotere eer bewijzen dan zo- in hun geest- te handelen.’’

Burgemeester Frank Dales en wethouder Jeroen Verwoort leggen een krans bij het herdenkingsmonument op Westerveld. Foto: Erik Baalbergen

In de aula van Westerveld is er vervolgens muziek te horen van het Koel Koor!, en zijn er voordrachten van Vera de Bruijn en Sophie Boreel. En natuurlijk wordt daarvan genoten maar de ernst blijft op de gezichten van de aanwezigen. Want nóg eens tachtig jaar vrijheid? We leven in een wereld die op zijn kop staat en waarin niets zeker is.

Een concert om te Herdenken… Na afloop van de jaarlijkse herdenking op Westerveld vond in de Dudokzaal (oftewel aula) van Westerveld dit sfeervolle en indrukwekkende concert plaats, met prachtige muziek en voordrachten van Sophie Boreel, Vera de Bruijn en het Koel Koor. Sophie vertelde en zong. Vera las twee gedichten voor. Het Koel Koor zong het prachtige nummer Hallelluja van Leonard Cohen, met de solopartij door Eline Schmidt. 

Vera de Bruijn. Foto: Erik Baalbergen
Sophie Boreel. Foto: Erik Baalbergen
Koel Koor! Foto: Erik Baalbergen

Fotobijschrift: Plein 1945 tijdens Dodenherdenking 4 mei. Foto: The Droners Velsen

Andere berichten

Vogelwandeling Westerveld op 18 mei→

Herdenking op Duinhof druk bezocht→

Wethouder Sander Smeets legt bloemen op oorlogsgraven De Biezen →

Kerkdienst te velde zeer gewaardeerd  →


Recent nieuws

  • Een wanhopige Joodse familie
  • Chris Pettersson vertrekt als bestuurder bij Velison Wonen
  • Jeu de boulesbaan door wethouder Dinjens ingewijd 
  • Getuigen gezocht explosie Spitsaak
  • Veteranen in het zonnetje
  • Vier gouden KNVB-spelden bij Stormvogels
  • Typisch IJmuiden: een terugblik op de Bevrijdingsweek Velsen
  • Ontdek Velsen-magazine vanaf deze week in de bus
  • Geef De kleine walvis cadeau en maak leesplezier mogelijk!
  • Open dag bij Nova Uitvaartverzorging met gratis loterij voor alle bezoekers
  • Velsen viert 80 jaar geleden bevrijd door de Canadezen  
  • Telstar start lekker in de play-offs, gejuich in de verre omtrek hoorbaar
  • Vogelwandeling Westerveld op 18 mei
  • Haventheater IJmuiden presenteert bruisend nieuw seizoen 2025-2026
  • Filmprogramma Haventheater IJmuiden
  • Romantische meesterwerken en driestemmige wereldmuziek
  • Voorzorgmaatregel rondom de wedstrijd van SC Telstar tegen ADO Den Haag
  • Rectificatie: Niet Guus maar Erik Hartendorf speelde 4 mei de taptoe op Duinhof 
  • Explosie Spitsaak Velserbroek
  • Burendag in De Spiltuin
Job in de Regio

Edities

  • IJmuiden e.o.
  • Regio
  • Santpoort e.o.
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

In de Regio

Live webcam in IJmuiden aan ZeeLive webcam IJmuiden aan Zee

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Jutter | Hofgeest

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Jutter | Hofgeest
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
0255-533900
info@jutter.nl of info@hofgeest.nl

 

IJmuiden, en Velsen-Noord
Velserbroek, Velsen-Zuid, Santpoort-Noord, Santpoort-Zuid, Driehuis en Spaarnwoude.

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© Kennemerland Pers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
{title} {title} {title}