Recordaantal discriminatieklachten in Kennemerland in 2025

Regio – Discriminatie.nl Kennemerland ontving in 2025 een recordaantal van 1069 discriminatie-klachten. Dat is een stijging van 42% ten opzichte van 2024 (751 klachten) en het hoogste aantal dat ooit is geregistreerd. De stijging wordt voor een groot deel veroorzaakt door een clustermelding van 563 klachten over een tweet van Geert Wilders, waarin een jonge blonde vrouw (PVV) en een oudere moslimvrouw (PvdA) tegenover elkaar werden gezet. Wanneer deze uitzonderlijk grote clustermelding buiten beschouwing wordt gelaten, komt het aantal reguliere discriminatieklachten in 2025 uit op 506 meldingen, een daling van 33% ten opzichte van 2024. Ook al daalt het aantal meldingen in 2025 ten opzichte van 2024, over meerdere jaren is er nog steeds een stijgende trend zichtbaar.

Melden wordt laagdrempeliger en de samenleving verhardt

Het jaar 2025 stond in het teken van scherpe maatschappelijke tegenstellingen. De landelijke meldwebsite Discriminatie.nl heeft de vindbaarheid van antidiscriminatiebureaus vergroot. Tegelijkertijd ervaren veel inwoners een toename van wij-zij denken, aangescherpt door internationale conflicten en verhitte discussies op sociale media. Met name inwoners met een migratieachtergrond, LHBTIQ+‑personen, moslims en Joodse inwoners ervaren een toename van vijandigheid. Al is dat niet altijd terug te zien in het aantal meldingen.

Postercampagne

In Haarlem start op 16 maart 2026 een postercampagne over discriminatie en uitsluiting die doorloopt tot 22 maart. Met deze campagne worden inwoners geïnformeerd over wat Discriminatie.nl voor hen kan betekenen: de medewerkers bieden een luisterend oor, adviseren en ondersteunen bij ervaringen met discriminatie. Daarnaast verzorgen ze voorlichtingen en trainingen die bewustwording over discriminatie vergroten, helpen bij het verminderen van vooroordelen en ondersteunen organisaties bij het bevorderen van een inclusieve cultuur.

,,We willen dat iedereen weet: je staat er niet alleen voor. Als je te maken krijgt met discriminatie, kun je altijd bij ons terecht. Of het nu gaat om een situatie met je buren, op je werk of bij de sportschool. Als je dat wil, kunnen we ook namens jou contact opnemen met de persoon of organisatie die het heeft veroorzaakt. Samen werken we dan toe naar een oplossing, bijvoorbeeld dat de discriminatie stopt, dat we bemiddelen of dat er excuses worden gemaakt.’’

Waarover wordt gemeld verandert weinig in de loop der jaren. Discriminatie op grond van afkomst of huidskleur vormt al jaren meer dan de helft van alle meldingen. Ook het aantal incidenten tegen vooral homoseksuele mannen/jongens blijft hoog, met name in de openbare ruimte. Discriminatie.nl Kennemerland kan ook meer betekenen voor mensen die zich nog weinig laten horen terwijl bekend is dat zij ook regelmatig te maken krijgen met uitsluiting of vijandigheid. Bijvoorbeeld moslims, mensen met een beperking, lesbische vrouwen of Joodse inwoners van onze regio. (Foto: Discriminatie Kennemerland)