Velserbroek – Elke eerste maandagavond van de maand vindt in De Hofstede aan het Aletta Jacobsstraat 227 het Alzheimer Trefpunt Velsen plaats. Dit najaar passeerden al de onderwerpen ‘Levend verlies’ en ‘Praktische hulp thuis bij dementie’. Afgelopen maandagavond was het onderwerp ‘Veranderd gedrag’. Meer dan 50 aanwezigen woonden de avond, die door Patrick Bellaart werd geleid, bij. Gastspreker Mart Schijf, casemanager dementie, ging over het onderwerp met hem en het publiek in gesprek. Na het anderhalf uur durende programma kon men nog even napraten met elkaar en/of met de aanwezige zorgverleners.
Door Arita Immerzeel
Snel werden er stoelen door de vrijwilligers van Alzheimer Nederland afdeling Velsen bijgezet in de ontmoetingsruimte van De Hofstede. De opkomst blijkt verrassend groot. Na een kopje koffie start de interactieve bijeenkomst. Er wordt aan de aanwezigen gevraagd, wat hun ervaringen zijn, hoe gedrag door dementie kan veranderen.
Emoties
Een mevrouw vertelt over de boze uitvallen van haar partner, die, in de zestig jaar dat zij hem kent, dit nog nooit meemaakte. Geheugenverlies wordt benoemd, verlies van overzicht en meer egocentrisch gedrag dan voorheen. Het gripverlies wordt veel vaker ervaren bij dementiële beelden en degene die het meeste nabij staat naar de persoon die gaat dementeren, die heeft het vaak het eerst in de gaten en kan de meeste last ondervinden. Dementeren van je partner of familielid betekent ook rouw, verlies. Emoties zijn door de ziekte dementie minder goed te temmen. Mart licht toe dat de persoon hier niets aan kan doen. Het is niet wat de persoon wil, maar wat de persoon kan. Het relativeren van stressmomenten wordt minder en iemand kan sneller boos worden. Een heer vertelt zijn schrijnende ervaring over dat dat bij zijn partner met name alleen ‘s nachts gebeurt. Hij wil haar dan helpen en zij wordt dan boos.
Informatie
Er worden aan de hand van de ervaringen zaken uitgelegd, zoals het verschil tussen Alzheimer en dementie. Dementie is niet altijd Alzheimer, er zijn namelijk wel vijftig soorten dementie. Alzheimer is er één van. Ontremd met eten komt in een zeldzaam geval voor. Heb je dementie of ben je dement? Hier is Mart duidelijk over: je hébt het, je bent het niet. Moeilijk is het als er verlies is van zelfzorg, loslippigheid groter wordt, het verlies van normen en waarden. Pijn en verdriet wordt benoemd. ,,Het is ware topsport”, zegt een aanwezige. Er wordt instemmend geknikt.
Hoe om te gaan met veranderd gedrag? ,,Meegolven!’’, zegt een ervaringsdeskundige. Zij heeft ondersteuning in de zorg en golft zoveel mogelijk mee, maar uit haar pijn en verdriet weleens op het strand als zij de honden uitlaat. ,,Altijd meebewegen’’, zegt een ander. ,,Soms een leugentje om bestwil.’’ Rust, reinheid en regelmaat, humor, ontladen, mantelzorgondersteuning zijn ook zaken die rondgonzen. ,,Goede zorg voor een ander, begint met goede zorg voor jezelf,’’ aldus gespreksleider Patrick. ,,En dat kan betekenen, dat hulp en steun vragen daarbij een goede keus is, zodat je je rol beter kan volhouden.’’ Een één op één-gesprek met een hulpverlener is daarbij soms nodig. De rol van een huisarts, het wijksteunpunt of casemanager is daarbij een goede tip.
Volgend Alzheimer Trefpunt Velsen: maandagavond 1 december. Het onderwerp is dan: Hoe hou je iemand met dementie actief? Aan de orde komt hoe dat aan te pakken en welke ondersteuning daarbij mogelijk is. Inloop 19.00 uur, aanmelden niet nodig. Toegang kosteloos. (Foto: Arita Immerzeel)

