Menu

Skip to content

Jutter | HofgeestLogo

Het laatste nieuws uit IJmuiden, Velsen, Velserbroek, Santpoort, Driehuis en Spaarnwoude.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • IJmuiden e.o.
    • Santpoort e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Jutter | Hofgeest
    • Gemeente Velsen
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Gemeente
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Ze krijsen, ze schijten, zijn slim en horen bij het wonen bij een kustplaats

Door Redactie | 19 augustus 2021 | Geplaatst in IJmuiden e.o.

IJmuiden – Afgelopen donderdag werden aan het strand bij de Zuidpier 61 opgelapte zilvermeeuwen en kleine mantelmeeuwen vrijgelaten. De gevederde vriendjes, daar denkt niet iedereen zo over trouwens, zijn grootgebracht door het Vogelhospitaal Haarlem en mogen zelfstandig hun leventje van grote meeuw gaan leiden. Ondanks de klachten over het indringende gekrijs en de flatsen die op pasgewassen auto’s en erger vallen was het een emotioneel moment. ‘’Het zijn leuke vogels en ze zijn heel intelligent’’, zegt Wiebe Boomsma.

Een wagen volgeladen met 61 meeuwen op het strand. Ze achterklep van de auto wordt opengezet en belangstellende en nieuwsgierige toeschouwers deinzen een beetje naar achteren. Je zult 61 meeuwen om je oren krijgen, zie je ze denken. De twee beheerders van het Vogelhospitaal, Wiebe Boomsma en Maria Elisa Hobbelink, zijn een tikkeltje emotioneel. De meeuwen en meeuwtjes werden binnengebracht door particulieren en de dierenambulances Haarlem en Velsen omdat ze gewond waren. Vooralsnog lijkt het of de opgelapte vogels banger voor ons zijn dan wij van hen en ze blijven lekker nog even zitten. Maar áls ze dan eenmaal langzaam maar zeker de vrijheid van het strand en de zee kiezen hebben ze het meteen heel erg naar hun zinnetje. Ze badderen, springen, rommelen tussen de schelpjes, vliegen een stukje en maken kennis met een kleine kolonie volwassen soortgenoten die verderop een vergadering houdt. Dus het komt allemaal goed en daar zijn ze bij het Vogelhospitaal blij mee. ‘’Ik weet wat je wil gaan zeggen en voordat je dat doet: Het zijn heel leuke vogels. Ze hebben een intelligente persoonlijkheid en dus komen ze wel eens in conflict met de mensen. Aanvallen zonder reden doen ze niet, het is altijd om hun kroost te beschermen of voedsel te verdedigen.’’ 

Krijsen

Er zijn mensen die helemaal gestoord worden van het gekrijs van meeuwen, er stapte onlangs zelfs nog iemand naar de rechter, en er is een groep die vindt dat het er nu eenmaal bij hoort. De reden dat meeuwen vaak platte daken kiezen om te nestelen is omdat vossen daar niet kunnen komen. Vossen en ook buizerds zijn de grootste vijanden van meeuwen. Vandaar dat in het industriegebied buizerd-achtige vogelverschrikkers worden geplaatst. ‘’Maar dat helpt niet’’, zegt Wiebe. ‘’Daar zijn ze te slim voor en dat hebben ze door.’’ Fotograaf en IJmuiden kenner bij uitstek Erik Baalbergen blijkt ook verstand van meeuwen te hebben, we hadden het kunnen weten. ‘’Ik heb op mijn telefoon een buizerdgeluid gezet en dat helpt. Maar ik vind het eigenlijk geen rot geluid, het heeft wel wat. Ik hoor ook aan het krijsen bijna wat er loos is.’’ Erik kan het niet nadoen maar Wiebe beaamt dat meeuwen verschillende vocalisaties hebben die een eigen betekenis hebben.  

Overlast

De gemeente Velsen heeft zelfs een hele pagina met tips en tricks om de meeuwenoverlast te beperken gewijd. ‘’Gekrijs, afval op de grond en het afpakken van een broodje of ijsje. Dat is de overlast die wij regelmatig van meeuwen ervaren. Zeker in IJmuiden met zijn havens en de zee. Hoe kunt u deze ergernissen voorkomen? Door geen afval op straat te laten zwerven is de overlast al een stuk minder.’’ Wat ook helpt is de dakgoten schoon te houden en oude nesten te verwijderen van de daken. Meeuwen keren namelijk vaak terug naar hun oude nest. Verder adviseert de gemeente vogelverschrikkers, maar dat schijnt dus niet te helpen. Het lijkt er op dat we met meeuwen moeten leren leven, het is niet anders. Dus als je met je bakje kibbeling loopt te slenteren tijdens het kantje pikken en een hartverzakking wilt voorkomen kun je beter meteen de auto induiken. Wiebe: ‘’Heeft een meeuw eenmaal door dat als ze laag langs scheren dat mensen dan wegduiken en hun patatje van schrik laten vallen, dan blijven ze dat doen.’’ 

Aandoenlijk

Vandaag echter vindt iedereen de meeuwen wel lief. En zoals ze het daar in de branding een beetje aan het scharrelen en spelen zijn vergeet je de vogelschijt die áltijd in de zomer, elke dag weer, lekker de lak van je auto inbrandt. Want het hoort er gewoon bij, het zijn prachtige dieren en als je in Brabant woont heb je weer wat anders te piepen.  

Andere berichten

Kinderactiviteiten bij het Vogelhospitaal→

Tuintips voor voorjaars- en zomervogels→

Vogelhospitaal houdt eindelijk weer open huis→

Welzijn Velsen zet 65-plussers in beweging tijdens Nationale Beweegweek→


Recent nieuws

  • Welzijn Velsen zet 65-plussers in beweging tijdens Nationale Beweegweek
  • Broekenactie bij Patrick van Keulen: de tweede voor de halve prijs!
  • Het vertrekpunt van Bram Diepstraten: gevoel voor de mensen om hem heen
  • Veiligheidsrisicogebied rondom wedstrijd tegen FC Emmen
  • Lekkers voor moeders en een gezellige braderie in Centrum IJmuiden
  • Jazz in Driehuizz!
  • Herdenking op Duinhof druk bezocht
  • Nationale Molendag zaterdag 10 mei
  • Loop mee met de Vissenloop IJmuiden! Samen in beweging tegen kanker
  • Wethouder Sander Smeets legt bloemen op oorlogsgraven De Biezen 
  • Tekenen van een defecte lambdasonde: wanneer is vervanging nodig?
  • louislouis verwent Velsen al een jaar
  • Slagerij van Olphen: ‘Het moment om te veranderen was nu’
  • Opening van het vaarseizoen
  • Groen het nieuwe blauw?
  • Vieren van vrijheid in Velsen    
  • Kerkdienst te velde zeer gewaardeerd  
  • Jan Bonekamp voor de 19e keer herdacht op Westerbegraafplaats 
  • Nathanael Korf voorgedragen als nieuwe wethouder in Velsen
  • Dales houdt een pleidooi voor meer menselijkheid en rechtvaardigheid
Job in de Regio

Edities

  • IJmuiden e.o.
  • Regio
  • Santpoort e.o.
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

In de Regio

Live webcam in IJmuiden aan ZeeLive webcam IJmuiden aan Zee

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Jutter | Hofgeest

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Jutter | Hofgeest
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
0255-533900
info@jutter.nl of info@hofgeest.nl

 

IJmuiden, en Velsen-Noord
Velserbroek, Velsen-Zuid, Santpoort-Noord, Santpoort-Zuid, Driehuis en Spaarnwoude.

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© Kennemerland Pers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
{title} {title} {title}