‘Dat lichtspel van glas-in-lood als het zonnetje schijnt blijft mijn grootste inspiratie’
Santpoort – Lichtspel is het glas-in-loodbedrijf van José Huijbens. Zij en haar team maken glas-in- lood voor deuren, ramen, losse panelen of in isolatieglas. Nieuw voor u ontworpen, restauratie of herstelwerkzaamheden. En achter deze zakelijke woorden zit een heel team van betrokken en fijne mensen wiens passie het maken van ambachtelijk en modern glas-in-lood is.
Door Ingeborg Baumann
José is al bezig met dit aloude ambacht vanaf 2006 en heeft zich in de loop der jaren de stijlvormen en technieken van het maken van glas-in-lood eigen gemaakt. In haar vrije opdrachten laat ze zich graag inspireren door de Amsterdamse School, Art Nouveau en Art Deco. Hier in Velsen en omgeving zijn er veel jaren ’30 woningen met zo’n klassieke erker waarboven vaak prachtig klassiek glas-in-lood zit. Ook in zijramen vind je vaak glas-in-lood wat door het steeds wisselende lichtspel een bijna sprookjesachtige gloed geeft aan de hele kamer. Maar de isolatiewaarde is laag (waardoor energiekosten stijgen) en het is kwetsbaar en dun. Dit kan leiden tot barsten en breuken. Ook kan het onderhoud bewerkelijker zijn door stof en vuil dat zich kan ophopen tussen de glasstukjes en loodprofielen. José zegt: ,,Wat we momenteel dus veel doen is het oorspronkelijke glas-in-lood zetten tussen isolatieglas. Daarvoor weten ook steeds meer aannemers ons te vinden. Met het materiaal waarmee we dit doen bereiken we dezelfde isolatiewaarde als HR++.’’
Bedrijvigheid
In het pand aan de Hagelingerweg is altijd bedrijvigheid. De een is bezig in de werkplaats, de ander maakt kunst van glas-in-lood, er wordt glas gesneden en gekleurd. Alles ambachtelijk en alles uit passie. Ook zit een kunstenaar in het team, Alex Reznikova, en twee restauratieschilders. Harry Boon en Anja van Waard zijn respectievelijk ook al 18 en 16 jaar betrokken betrokken bij Lichtspel. José vertelt trots: ,,Met z’n allen komen we tot grote dingen, de een creatief, de ander heel handig en vakbekwaam. Het meeste werk dat we krijgen momenteel is bestaand glas-in-lood zetten in isolatieglas, vooral de juiste kleur is precisiewerk. Als team zo met elkaar kunnen we ook de continuïteit waarborgen, we hebben al heel wat stormen doorstaan. Het team bestaat uit verschillende mensen en de een is de ultieme Piet Precies en de ander is wat meer creatief. We vullen elkaar perfect aan, ondanks alle levensgebeurtenissen.’’ Het is namelijk zo dat zwangere vrouwen en vrouwen die borstvoeding geven niet mogen werken met lood.
Bijna familie
Het team met al die leuke en verschillende persoonlijkheden voelt voor José bijna als familie. ,,We missen bijvoorbeeld allemaal mijn vader Henk (Haver), die altijd klaar stond met zijn handige helpende handen. Binnen het team heeft iedereen de vrijheid om hun eigen ding te doen. Maar we zijn allemaal gek van glas. We hebben een groepsApp, waarop we elkaar zelfs in onze vakantie foto’s van mooie ramen sturen.’’ Lichtspel Glas-in-Lood heeft een eeuwenoud ambacht naar deze tijd gehaald en een nieuwe invulling gegeven. Er is heel veel overleg met de opdrachtgever en er wordt rekening met het uiterlijk en de inrichting van de woning. Ook dat maakt elk paneel uniek.
Foto: Van links naar rechts: Yara Zethof, Bernadette Stiphout, Harry Boon, Rianne Hoogzaad, José Huijbens-Haver, Anja van Waard en Ale Reznikova. Foto: Ton Haver