Menu

Skip to content

Jutter | HofgeestLogo

Het laatste nieuws uit IJmuiden, Velsen, Velserbroek, Santpoort, Driehuis en Spaarnwoude.

Menu

Skip to content
  • Home
  • Nieuws
    • IJmuiden e.o.
    • Santpoort e.o.
    • Regio
  • ePaper
    • Jutter | Hofgeest
    • Gemeente Velsen
    • Lijf & gezondheid
      • Lijf & gezondheid Magazine
    • Wonen.nl
    • ARCHIEVEN
  • Kabalen
    • Deze week
    • Opgeven
  • Familieberichten
  • Vacatures
  • Gemeente
  • Adverteren
    • Adverteren
    • Verkoopteam
  • Redactie
    • Uw tekst aanleveren
    • Redactieteam
  • Over ons
    • Contact
    • Bezorging
    • Ophaalpunten
    • Andere uitgaven
    • Vacatures
    • Voorwaarden
    • Privacy

Kleine roofvogel zoekt insecten

Door Redactie | 19 juli 2025 | Geplaatst in Santpoort e.o.

Santpoort – Er broedt een grauwe klauwier in Duin en Kruidberg! Natuurmonumenten is blij met deze bijzonderheid. De grauwe klauwier is namelijk een typische duinvogel, maar hij is heel lang super zeldzaam geweest omdat het duin niet meer zo geschikt voor hem was. Nu is hij terug.

Hij heeft grote insecten nodig, zoals kevers, bijen en hommels. En hij eet ook hagedissen, kikkertjes, kleine zoogdieren en jonge vogels. De grauwe klauwier is dus een kleine roofvogel.

De natuurherstelmaatregelen die Natuurmonumenten de afgelopen jaren heeft uitgevoerd helpen de grauwe klauwier: meer stuivend zand, het verwijderen van grote oppervlakken Amerikaanse vogelkers en het bevoordelen van typische duinbloemen, waar weer veel insecten op leven.

De grauwe klauwier heeft veel rust nodig en broedt niet bij wandelpaden. Hij heeft een haaksnavel en poten met scherpe nagels waarmee hij zijn prooien pakt. Hij heeft een kenmerkende zwarte oogstreep, rozige buik, bruine rug en een vrij lange staart. De naam ‘klauwier’ slaat op de gewoonte van de vogels om prooidieren op te hangen aan de doornen van stekelige struiken zoals duindoorn en die later op te eten. Het is een lange-afstandstrekker; hij vliegt na het grootbrengen van de jongen vanaf eind juli oostelijk om de Middellandse Zee heen, om te overwinteren in zuidelijk Afrika: in Kenia, Tanzania en ten zuiden van Congo.

Natuurmonumenten wil schuwe vogels zoals de grauwe klauwier hun rust gunnen tijdens het grootbrengen van hun jongen. Daarom zijn in het westelijk deel van Duin en Kruidberg een paar paden afgesloten voor mensen tot 1 augustus. Dit zijn de Heiweg (van de strandopgang naar het noorden), het Hubertuspad (tussen de Zeeweg en de Koningsweg) en het westelijk deel van de Koningsweg.

Foto:  Luc Hoogenstein/ Natuurmonumenten

Andere berichten

Inrit Duin en Kruidberg drie dagen afgesloten→

Nieuwe natuur gespot→

Zelf zien hoe het duinlandschap herstelt→

Mierenspieren, lanterfanteren en speuren naar sporen→


Recent nieuws

  • Streekomroep IJmond 360 ontvangt belangrijke subsidie voor verdere groei
  • Maak het verschil voor Velsenaren: steun Bibliotheek Velsen
  • Pinkenweekend Naaldkerk Santpoort weer reuze gezellig en zeer succesvol
  • IJmuidense Isa Colin timmert super goed aan de weg bij Ajax
  • Piratenavonturen in bibliotheek tijdens Kinderboekenweek 
  • Hans Keune trio met klarinettist Bernard Berkhout en vibrafonist Jacco Griekspoor
  • Ruimere openingstijden Pieter Vermeulen Museum
  • Het nieuwe bedrijvencentrum in het Havengebied IJmuiden
  • Typisch IJmuiden: de geschiedenis van het Apostolisch Genootschap in IJmuiden (deel 1).
  • Jiddische liederen en viool-pianoduo in ’t Mosterdzaadje
  • Rabobank-leden verdelen 300.000 euro onder clubs in Haarlem-IJmond
  • Telstar breidt uit met O15- team
  • Dakloosheid aanpakken
  • Tip van de bakker!
  • Verkoop stoofperen op Beeckestijn
  • Lichtspel – Glas in Lood: glas-in-lood in isolatieglas duurzaam en betoverend
  • Haventheater IJmuiden biedt gratis Cinekid-programma tijdens herfstvakantie
  • Herfstvakantie in het Zee- en Havenmuseum IJmuiden
  • Oostenrijkse ski-opening in Nederland
  • The Dutch Tenors kijken uit naar hun voorstelling in het Haventheater
Job in de Regio

Edities

  • IJmuiden e.o.
  • Regio
  • Santpoort e.o.
  • Zakelijk-Nieuws-Landelijk

Zoeken

In de Regio

Live webcam in IJmuiden aan ZeeLive webcam IJmuiden aan Zee

Onze ophaalpunten

Ophaalpunten Jutter | Hofgeest

Onze uitgaven

Nieuwe Meerbode editie Aalsmeer HC nieuws Noord | Zuid
Nieuwe Meerbode editie De Ronde Venen Amstelveens Nieuwsblad
Nieuwe Meerbode editie Uithoorn Jutter | Hofgeest
Castricummer Heemsteder
Weekblad voor Ouder-Amstel Bloemendaler
Lijf & gezondheid Job in de Regio
WONEN.nl  
VerspreidNet

Jutter | Hofgeest
Zeeweg 191
1971 HB IJmuiden
0255-533900
info@jutter.nl of info@hofgeest.nl

 

IJmuiden, en Velsen-Noord
Velserbroek, Velsen-Zuid, Santpoort-Noord, Santpoort-Zuid, Driehuis en Spaarnwoude.

 
 

Contact
Andere uitgaven
Bezorgklacht
Ophaalpunten
Vacatures
Voorwaarden
Privacyverklaring

 

© Kennemerland Pers B.V.

Menu

Beheer cookie toestemming
Deze website maakt gebruik van cookies en soortgelijke functies voor verwerking van informatie over uw eindapparaat en persoonlijke gegevens. Dit omvat integratie van inhoud, externe diensten, elementen van derden, statistische analyse, gepersonaliseerde reclame en sociale media. Toestemming is vrijwillig en kan op elk moment worden ingetrokken via het pictogram linksonder.
Functioneel Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt. De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door je Internet Dienst Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.
Beheer opties Beheer diensten Beheer {vendor_count} leveranciers Lees meer over deze doeleinden
Bekijk voorkeuren
{title} {title} {title}