IJmuiden – Vanaf 1 juli 2025 is Bibliotheek Velsen gratis voor iedereen tot 28 jaar. Vanwege dit heuglijke feit reikte wethouder Sander Smeets maandag de eerste gratis bibliotheekpas uit aan een jonge inwoner van Velsen, te weten Jaidy Koekenbier.
Door Arita Immerzeel
Tot nu toe konden jongeren tot 18 jaar gratis lid worden. Vanaf 1 juli verschuift die grens naar 28 jaar. Een feestje voor Jaidy Koekenbier uit IJmuiden, die als eerste van dit abonnement mag gaan genieten. In het bijzijn van zo’n 25 toeschouwers kreeg zij in de Bibliotheek IJmuiden maandag haar pas uitgereikt door wethouder Sander Smeets.
Jaidy (18) is blij met haar gratis pas. ,,Niet dat ik weet hoe duur een abonnement is, maar ik ben fan van de bieb. Ik heb net mijn eerste jaar PABO afgesloten en leen tegenwoordig voornamelijk kinderboeken. Een aantal boeken zijn verplicht om te lezen, zoals ‘Films die nergens draaien’ van Yorick Goldewijk. Een prachtig boek, maar in de schoolbibliotheek waren er te weinig van. Daarom ben ik fan van Bibliotheek IJmuiden. Ik hou ook van prentenboeken voor kinderen. De plaatjes vertellen het verhaal. Ik ben blij met de gratis verlenging van mijn pas!”
De moeder van Jaidy vertelt, dat Jaidy vanaf haar geboorte al in de bieb komt, omdat zij een oudere broer heeft, die lid was. ,,Ons hele gezin is een lezende familie. Op vakantie gaan de e-readers mee om kofferruimte te sparen.’’
Verbintenis
Directeur Maarten van Dongen heet het gezelschap welkom en vat krachtig samen, waarom dit nieuwe beleid zo belangrijk is. ,,Het is belangrijk om te voelen ergens bij te horen en voor jongeren is dat helemaal van belang. Ze zijn welkom in de bibliotheek, zij kunnen zich hier ontplooien en horen erbij. Onze bibliotheek heeft een functie om verbintenis te ondersteunen. Wij willen graag dat jongeren zich welkom voelen en deze doelgroep aan ons binden. Zij kunnen laagdrempelig een krantje lezen, komen studeren of hun vragen stellen. Zelfs als je geen lid bent, ben je welkom in de huiskamer, die onze bibliotheek wil zijn.’’ Er is een brede campagne opgezet om jongeren op de hoogte te stellen van de mogelijkheden tot gratis abonnement. Zo zijn ook alle leden van taalcursussen aangeschreven. En je hoeft geen abonnement tot nu toe gehad te hebben.
Gemeente Velsen
Wethouder Sander Smeets ondersteunt het initiatief van Bibliotheek Velsen van harte. ,,Ik ben fan en mijn twee kinderen maken ook dankbaar gebruik van het lenen van boeken. De bibliotheken in Velsen organiseren nog veel meer activiteiten dan alleen het uitlenen van boeken. Belangrijk, zeker voor jongeren, dat je je welkom kan voelen hier, het speelt een belangrijke rol om Velsenaren te verbinden. En het mooie is, je kan hier gewoon een krantje komen lezen of een kopje koffie komen drinken, zonder dat je zelfs maar lid bent.’’
Tot slot
De wethouder reikt een grote supergrote bibliotheekpas uit aan Jaidy. Marit Thoen, organiserend stagiair, reikt Jaidy, behalve een nieuwe bibliotheekpas in meer hanteerbare maat, een cadeautasje uit. De overige aanwezigen krijgen een verkoelend ijsje, dat zo onder het zinken dak, dankbaar ontvangen wordt. Meer informatie: www.bibliotheekvelsen.nl.
Foto: De wethouder reikt een grote supergrote bibliotheekpas uit aan Jaidy. Foto: Ed Geels Fotografie