IJmuiden – Het IJmuidens Quilt is een bijzonder kunst- en buurtproject waarin oude spandoeken uit IJmuiden worden verwerkt tot één groot gezamenlijk quilt. De gebruikte doeken zijn afkomstig van het spoorviaduct bij de entree van IJmuiden, waar het al jarenlang traditie is om spandoeken op te hangen voor verjaardagen, jubilea en andere bijzondere momenten van vrienden en familie. Nu krijgen deze bekende doeken een tweede leven als kleurrijk textielkunstwerk. Het project is opgezet in het kader van het 150-jarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal.
De afgelopen maanden werden tijdens meer dan twintig workshops zo’n honderd deelnemers betrokken bij het maken van de IJmuidens Quilt. De workshops vonden plaats op verschillende locaties in IJmuiden, waaronder het Vellesan College, Buurthuis De Dwarsligger, basisschool Waldorf aan Zee, Sluis 751 en Bibliotheek Velsen. Tijdens de bijeenkomsten leerden deelnemers de basis van quilten: knippen, snijden, strijken en naaien. Ervaring was niet nodig; iedereen kon deelnemen. De losse quiltblokken die tijdens de workshops werden gemaakt, vormen samen één groot geheel dat de verbondenheid van de stad en haar bewoners symboliseert.
Tijdens de laatste workshop in Bibliotheek Velsen werd gewerkt aan de afronding van de quilt. Okko sneed de bies, Jacqueline en Danielle werkten de quilt netjes bij en initiatiefnemer Jarah Stoop begon met het vastnaaien van de rand. De deelnemers kijken trots terug op het eindresultaat van ruim 20 meter lang.
Jarah Stoop vertelt erg tevreden te zijn, niet alleen over het uiteindelijke kunstwerk, maar vooral over de verbondenheid en warme ontmoetingen die het project heeft voortgebracht. Inmiddels wordt er binnen de groep zelfs al nagedacht over een mogelijk vervolg van het project.
De IJmuidens Quilt wordt binnenkort tentoongesteld tijdens het Havenfestival IJmuiden. Bezoekers kunnen daar niet alleen het kunstwerk bewonderen, maar ook zelf een paar steken zetten en zo letterlijk bijdragen aan dit gezamenlijke kunstwerk van en voor IJmuiden.
Foto: Een bijzonder gezamenlijk project. Foto: aangeleverd

